Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Big Ben, Londyn, Anglia

Dodano dnia 02-08-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Big Ben - wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii

Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St Stephen Tower (ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. Wieża Zegarowa), należacej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara i samej Wieży.

Historia

Budowę tej neogotyckiej wieży podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła w 1834 roku. Projektantami byli m.in. Charles Barry i Augustus W. Pugin. Dzwon nazwany został od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku. Inne źródła podają, że ta zwyczajowa nazwa pochodzi od imienia Benjamina Caunta, popularnego w owym czasie atlety.

Ostateczne otwarcie nastąpiło 31 maja 1859 roku.

Dane

Dzwon waży 13 ton. Zegar jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Cztery tarcze mają średnicę 7,5 m każda oraz wskazówki o długości 4,25 m. Podaje on niemalże dokładny czas i co kwadrans wybija melodie wzorowana na tej z dzwonu St Mary's Church (University Church) w Cambridge - jest to wariacja na temat kilku taktów z 'Mesjasza' Handla. O pólnocy 31 grudnia 1923 roku dźwięk zegara można było po raz pierwszy usłyszeć w radio BBC.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info