Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Caen, Francja

Dodano dnia 20-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Caen [czyt. kã] - miasto w północnej Francji, stolica historycznej Normandii i ośrodek administracyjny regionu Normandia Dolna oraz departamentu Calvados.

Liczba mieszkańców: 114 tys. (1999).

Caen leży nad rzeką Orne, w pobliżu jej ujścia do kanału La Manche. Przemysł samochodowy, elektroniczny, farmaceutyczny, papierniczy i cementowy. W Caen znajduję się port handlowy i rybacki. Jest połączone z La Manche kanałem. Połączenie promowe z Portsmouth (Wielka Brytania).

Caen jest również starym ośrodkiem naukowym z uniwersytetem (od 1432), politechniką i licznymi instytutami badawczymi.

Abbaye aux Hommes (2004)Ważniejsze zabytki: opactwa z XI w.: Abbaye aux Hommes, fundacji Wilhelma Zdobywcy, oraz Abbaye aux Dames, fundacji królowej Matyldy. Ruiny Château de Caen (XI, XV w.), kościóły: romański St. Etienne (XI-XIII w.), La Trinité (XI, XII w.) gotycki Saint-Pierre (XIII-XIV, XVI w.), pałace z XVI i XVIII wieku.

Historia. Caen zostało założone w 2. połowie XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę jako jego główna rezydencja, z zamkiem i dwoma opactwami - męskim (Abbaye aux Hommes) i żeńskim (Abbaye aux Dames). W czasie wojny stuletniej w 1346 i 1417 zdobyte i splądrowane przez Anglików. W 1450 powróciło do Francji. Rozkwit Caen nastąpił w XVI w. i był związany z francuską penetracją wybrzeży Ameryki i Afryki. Od XVII w. protestanckie, ucierpiało w wyniku wojen religijnych. Później Caen utraciło znaczenie po odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685. W okresie rewolucji francuskiej w latach 1789-1799 ośrodek żyrondystów. W czerwcu i lipcu 1944 roku zacięte walki wojsk alianckich z Niemcami po wylądowaniu w Normandii, Caen zostało zdobyte przez 2. armię brytyjską. Zniszczone w około 60%.

(Caen - popularna mapa w Enemy Territory;))

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Gh0stOne Response to “Caen, Francja”

  1. Gh0st Says:

    Jest dobre foto juz

Leave a Reply

info