Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Chałupy, Polska

Dodano dnia 19-11-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Chałupy (kasz. Chalëpë) - kaszubska wieś rybacka w Polsce, w województwie pomorskiem, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Od roku 1975 Chałupy administracyjnie leżą w granicach miasta Władysławowo.

Chałupy słyną ze swojej szerokiej, piaszczystej plaży ciągnącej się od strony Morza Bałtyckiego wzdłuż całej miejscowości. Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej sprawiają, iż jest to jedno z najdogodniejszych miejsc w Europie do uprawiania windsurfingu. Nieopodal wsi znajdowała się również, dziś już praktycznie nieuczęszczana, plaża nudystów, upamiętniona przez Zbigniewa Wodeckiego w piosence Chałupy welcome to.

Na zdjęciu molo w Chałupach.

Położona siedem kilometrów od nasady Mierzei Helskiej, jest miejscowością turystyczną słynącą z szerokiej piaszczystej plaży oraz ciepłych, płytkich w tym rejonie wód Zatoki Puckiej. Wieś zaopatrzona w liczne prywatne kwatery, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Na stałe zamieszkuje ją ok. 350 mieszkańców. Wcześniej miejscowość nazywała się m.in. Budziszewo oraz Ceynowa - od najczęściej powtarzających się nazwisk mieszkańców.

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1635, kiedy to król Władysław IV założył w tej okolicy twierdzę, stanowiącą element systemu obrony polskiego wybrzeża. W 1664 osada rybacka, zwąca się wtedy Budziszewem, przeszła pod władanie rodziny Sobieskich.

W roku 1836 odbył się w Chałupach (noszących wtedy nazwę Ceynowa) ostatni na Kaszubach "sąd boży" - Krystyna Ceynowa, samotna wdowa po rybaku, posądzona została o czary. Mieszkańcy wytknęli jej, że nigdy nie chodziła do kościoła, a na jej kominie siadały czarne wrony. Zarzucano jej również rzucenie uroku na chorego rybaka. Sprowadzony z Sopotu znachor podburzył tłum, który skazał kobietę na tzw. "Próbę wody", która skończyła się śmiercią oskarżonej. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w okolicy - znachor skazany został na karę dożywotniego pozbawienia wolności, Stefan Żeromski poświęcił postaci Krystyny Ceynowej jeden z rozdziałów ksiązki "Wiatr od morza".

Nazwa Chałupy pojawiła się pierwszy raz w roku 1920, choć nazwa Ceynowa funkcjonowała jeszcze do roku 1928. W 1922 poprowadzono przez Chałupy linię kolejową, łączacą Hel z Władysławowem, od tego czasu wieś poczęła stopniowo przekształcać się z osady rybackiej w popularny kurort wypoczynkowy. W 1991 w Chałupach powstał kościół pod wezwaniem św. Anny, w 1997 od strony Zatoki Puckiej wybudowano port. Od kilku lat odbywa się w nim festyn Kaszubskie Łodzie pod Żaglami (kasz. "Kaszëbszczie bôtë pod żôglame).

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: JeronimoLeave a Reply

info