Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Cieszyn / Czeski Cieszyn, Polska, Czechy

Dodano dnia 29-04-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

[Brak zdjęć w najlepszej jakości, pozostaje czekać na pojawienie się nowych zdjęć]

Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, słow. Tešín) - miasto powiatowe w województwie śląskim, nad rzeką Olzą, na Pogórzu Śląskim. Historyczna stolica Śląska Cieszyńskiego. Miasto leży na granicy z Republiką Czeską i jest tam zlokalizowane największe drogowe przejście graniczne południowej Polski.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.

Czeski Cieszyn (czes. Český Těšín, niem. Tschechisch Teschen, słow. Český Tešín) - miasto w Republice Czeskiej, na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą. 26 tys. mieszkańców, 34 km² powierzchni.

Czeski Cieszyn powstał w 1920 roku w wyniku podziału dawnego Księstwa Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Ustalona wtedy granica przebiegała przez miasto Cieszyn wzdłuż rzeki Olzy, dzieląc miasto na dwie części. Wcześniej teren dzisiejszego Czeskiego Cieszyna był dzielnicą przemysłową Cieszyna o nazwie Saska Kępa (dawniej Kamieniec), która rozwinęła się na przełomie XVIII i XIX wieku w trakcie rewolucji przemysłowej. W połowie XIX wieku poprowadzono tędy kolej koszycko-bogumińską, później także Kolej Miast Śląskich z Frydku do Bielska. Zbudowano okazały dworzec kolejowy, który do 1920 roku był głównym dworcem miasta Cieszyna. Od 1911 roku do dworca dojeżdżał nawet tramwaj z historycznej części miasta. Podział miasta spowodował spadek znaczenia Cieszyna w regionie i zahamowanie jego rozwoju. Polska część miasta utraciła ważne połączenie kolejowe i wiele zakładów przemysłowych, natomiast Czeski Cieszyn został odcięty od swojego historycznego centrum, urzędów i placówek oświatowych. W latach 20. rozpoczęto budowę "nowego" centrum Czeskiego Cieszyna, w tym rynku z ratuszem.

W październiku 1938 roku Czeski Cieszyn został zajęty przez wojska polskie w trakcie aneksji Zaolzia i włączony do miasta Cieszyna jako Cieszyn Zachodni. W okresie II wojny światowej w dzielnicy Konteszyniec działał obóz jeniecki Stalag VIII D. Po 1945 roku ponowny podział i odtworzenie Czeskiego Cieszyna. Mosty na Olzie pomiędzy Cieszynem i Czeskim Cieszynem stały się najważniejszym przejściem granicznym pomiędzy Polską i Czechosłowacją. W latach 80. otwarto nowe przejście na peryferiach miasta (Boguszowice), które odciążyło ruch w centrum. Od 1990 roku nawiązano ścisłą współpracę z Cieszynem na gruncie kulturalnym.

Czeski Cieszyn w trakcie podziału zamieszkiwała polska większość narodowa, jednak w wyniku napływu ludności z głębi Czech i asymilacji polskiej ludności stanowi ona dziś tylko ok. 15% mniejszość. Mimo wszystko Czeski Cieszyn pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków mniejszości polskiej w Rep. Czeskiej oraz siedzibą większości organizacji polskich w tym kraju.

(Źródło: Wikipedia)

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: PiekaLeave a Reply

info