Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Dôme des Invalides, Paryż, Francja

Dodano dnia 13-06-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Kościół Inwalidów (fr. Dôme des Invalides) jest monumentalnym paryskim kościołem wzniesionym w 1706 roku przez Julesa Hardouin-Mansarta na wydane w 1676 roku polecenie Króla Słońce, Ludwika XIV.

Pierwotnym celem budowli przeznaczonej do wyłącznego użytku króla miało być miejsce spoczynku rodziny królewskiej. Tak się jednak nie stało, gdyż zrezygnowano z tych planów po śmierci Ludwika XIV. W roku 1840 decyzją króla Ludwika Filipa do Paryża sprowadzono szczątki Napoleona Bonaparte, które zostały podstępem wywiezione z Wyspy Św. Heleny. Ciało zostało zabalsamowane i zamknięte w sześciu trumnach, jednak ceremonia pogrzebowa odbyła się dopiero w roku 1861, gdyż dopiero wtedy krypta i sarkofag były gotowe.

Kościół ten odznacza się widoczną z daleka kopułą, pozłacaną po raz pierwszy w 1715 roku. Wewnątrz, oprócz Napoleona Bonaparte, są pochowani również marszałek Ferdynand Foch, marszałek Sebastian Vauban, marszałek Turenne, marszałek Ludwik Lyautey, Józef Bonaparte - starszy brat Napoleona, Hieronim Bonaparte - młodszy brat Napoleona i Napoleon II. Jest to miejsce, niemal, święte dla Francuzów, ponieważ nie zgadzają się na zbadanie zwłok Napoleona I.

Epitafium Napoleona I mówi: "Ta kopuła to hełm na głowę giganta. Niech spoczywa w spokoju".

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info