Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Kompleks pałacowo-parkowy Sanssouci, Poczdam, Niemcy

Dodano dnia 04-10-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Sanssouci (franc. bez zmartwień) – to kompleks pałacowo-parkowy w Poczdamie. Wraz z innymi pałacami w obrębie Berlina, Sanssouci znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Sanssouci było pierwotnie sadem koło Podczdamu. Było to ulubione miejsce odpoczynku króla Fryderyka II, znanego później jako Fryderyk Wielki. W pokoju centralnym, w Sali Marmurowej, która była zbudowana zbudowana podobnie jak Panteon w Rzymie, monarcha przyjmował słynnych filozofów takich jak chociażby Wolter. Stosunkowo mały pałacyk z tylko 12 pokojami został ukończony w 1747 roku. Znajduje się ponad tarasowymi winnicami, na wzgórzu zwanym Weinberg (góra winna). Budynek jest parterowy, udekorowany w stylu rokoko.

Park wokół pałacu zajmuje powierzchnię 700 akrów/287 hektarów i składa się z kilku róznorodnych ogrodów. Park zawiera wiele pomników i fontann, a największa ze wszystkich Große Fontäne jest wysoka na 18 metrów.

Wybudowany 1745-1747 przez Fryderyka Wielkiego, króla Prus, był przez kolejnych 40 lat jego rezydencją. Król, który towarzyszył wojskom na polach bitew, wybudował Pałac Sanssouci w 1747 jako pałac letni, gdzie mógłby znaleźć chwile wytchnienia od bitew sans souci, czyli bez zmartwień.

Na uwagę zasługują sala audiencyjna z licznymi malowidłami, bogata biblioteka, ogrody, fontanna oraz pomnik Fryderyka Wielkiego.

W kompleksie mieści się kilka innych pałacyków, na przykład Nowy Pałac, zbudowany w późnych latach 80. XVIII wieku, będący imitacją Pałacu w Wersalu.

Chiński domek jest orientalną herbaciarnią skonstruowaną w 1756. Obecnie znajduje się w niej kolekcja porcelany.

Friedenskirche (kościół pokoju) został zbudowany przez króla Fryderyka Wilhelma IV między 1845-1854. Został zbudowany na bazie kościoła św. Marii Klementyny w Rzymie. Spoczywają tam para królewska Fryderyk Wilhelm IV z żoną Elżbietą, para cesarska Fryderyk III i Wiktoria oraz król Fryderyk Wilhelm I.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info