Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Lotnisko Warszawa-Babice (Bemowo), Warszawa, Polska

Dodano dnia 12-11-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Lotnisko Babice nazywane też Lotnisko Bemowo i Lotnisko Boernerowo, to lotnisko i rejon wg MSI w Warszawie w dzielnicy Bemowo.

Teren ten na pocz. XX w znany był jako Piaski lub Szwedzkije Wysota (Szwedzkie Wzgórza) – co miało zapewne związek z wędrującymi od strony Puszczy Kampinoskiej wydmami, jak i wojennymi dziejami Bemowa w okresie wojen szwedzkich. W okresie zaborów teren ten był prawdopodobnie wykorzystywany przez samoloty wojskowe Carskiej Rosji, a później Kaizerowskich Niemiec. W 1918 powstała tu jedna z filii Instytutu Badań Techniki Lotniczej (IBTL) przekształconego następnie w ITL (Instytut Techniczny Lotnictwa).

W okresie II wojny światowej wykorzystywany jako lotnisko trawiaste, choć brak pewnych danych, co wobec bliskości Lotniska Młociny może budzić pewne wątpliwości. Po II wojnie światowej obszar Bemowa został zajęty przez wojsko, które wybudowało tu duże lotnisko dla samolotów odrzutowych, a sam obszar pojawił się dopiero na mapach Warszawy na przełomie lat 70/80-ych XX w. Ostatecznie nazwa Lotnisko Babice wzięła się od Fortu Babice.

Odtajnienie tego obszaru związane było z przekazaniem dużej części lotniska pod zabudowę mieszkaniową – stąd takie rejony jak Bemowo Lotnisko i Fort Bema.

Obecnie coraz częściej mówi sie o likwidacji tego lotniska, w związku z zabudowywaniem najbliższej jego okolicy, z kolidowaniem z ruchem z lotniska Okęcie oraz ze zdarzającymi się w Warszawie katastrofami małych samolotów startujących z tego lotniska. Na terenie lotniska działa:

  • Aeroklub Warszawski
  • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • 103 Pułk Lotniczy MSWiA

oraz Port Lotniczy Warszawa Babice zajmujący się głównie odprawianiem prywatnych samolotów.

Teren lotniska powoli jest zabudowywany (nowe osiedle od strony Radiowej), a płyta lotniska dość często gości różne imprezy plenerowe – koncerty, pokazy i wystawy. Do terenu lotniska przylegają też ogródki działkowe i ośrodek szkolenia kierowców WORD.

Ciekawostki

  1. Od zachodu teren lotniska ogranicza wysoka góra po wysypisku śmieci – wysokości prawie 40 m.
  2. Na lotnisku tym lądował we wrześniu 1967 Charles de Gaulle.
  3. W 1945 na terenie lotniska leżał wrak samolotu B-17G zestrzelonego w czasie zrzutów zaopatrzenia dla powstania warszawskiego.
  4. 20 września 1996 na lotnisku odbył się jedyny w Polsce koncert Michaela Jacksona dla 120 000 widzów, miał tutaj też powstać jego Rodzinny Park Rozrywki (Neverland) za 500 milionów dolarów – niemniej w 1998 zrezygnowano z tych planów (specjalna komisja chciała przeznaczyć na ten cel 67 ha wobec potrzebnych 200 ha) i w roku 2000 po kolejnej wizycie Michaela Jacksona w Warszawie zrezygnowano z tego pomysłu.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: RamonesLeave a Reply

info