Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Mekka, Arabia Saudyjska

Dodano dnia 13-06-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Mekka (pełna nazwa: Makkah al-Mukarramah, znana również jako Makka, Mecca) święte miasto islamu, miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, stolica prowincji Al-Hidżaz, położona u podnóża masywu górskiego (277 m n.p.m.) Dżabal al-Karnajt, w wąskiej i piaszczystej Dolinie Abrahama. Zamieszkuje ją ok. 1 mln ludzi.

Centrum religijne islamu i najświętsze miasto muzułmanów, dostępne tylko dla wyznawców tej religii. Według wyznawców islamu miejsce urodzenia Mahometa (w 571). Od powrotu proroka z Medyny w 630 cel pielgrzymek wszystkich muzułmanów z całego świata. Zarządzana przez członków rodziny kalifa Alego (Alidów), od 960 noszących tytuł szarifów. Szarifowie Mekki zachowywali niezależność od kalifatu, którą zdołali utrzymać także po włączeniu Mekki w skład imperium ottomańskiego (1517). Od 1924 należy do Arabii Saudyjskiej.

W znaczeniu przenośnym mekka oznacza miejsce o szczególnie dogodnych warunkach do rozwoju jakichś zainteresowań, miejsce, które przyciąga szeregi miłośników, hobbystów i znawców jakiejś dziedziny.

Poprawną lokalizację Mekki podesłał: kajdanOne Response to “Mekka, Arabia Saudyjska”

  1. Jurek Says:

    Mekka nie leży nad morzem Czerwonym !!!

Leave a Reply

info