Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most Świętokrzyski, Warszawa, Polska

Dodano dnia 22-07-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most Świętokrzyski - most w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą w okolicach Portu Praskiego. Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r.

Most razem z wiaduktem ma długość 477 metrów, po dwa pasy ruchu w każdą stronę i dwa pasy dla pieszych i rowerzystów. Konstrukcja wantowa, wsparta na 90 metrowym pylonie, na którym zaczepiono 48 lin podtrzymujących jego płytę. Pylon stoi na prawym brzegu Wisły zaś po lewej stronie wsparty jest na dwóch podporach osadzonych w dnie. Wewnątrz północnej "nogi" pylonu znajdują się schody konserwacyjne.

Most jest nocą iluminowany, a przy moście na lewym brzegu znajduje się pomnik warszawskiej Syrenki.

Budowa mostu wiązała się z zamierzeniami intensywnej zabudowy okolic Portu Praskiego przez współfinansującą inwestycję firmę Elektrim, a także miasteczka uniwersyteckiego na Powiślu. Ponieważ plany te nie zostały zrealizowane, a most jest słabo połączony z większymi arteriami komunikacyjnymi (miał obsługiwać ruch lokalny) jego obecne wykorzystanie jest nieduże. Nie oznacza to jednak że jest niepotrzebny, bowiem doskonale spina ścisłe centrum miasta z Pragą, dzięki czemu ułatwia dojazdy z/do pracy. Ponadto jest to najlepiej przystosowany do potrzeb rowerzystów most w Warszawie. Most ten przez wielu Warszawiaków uważany jest za niepotrzebny (a przynajmniej mniej potrzebny niż np. Most Północny). Początkowo budził zatem największe kontrowersje sposród wszystkich warszawskich mostów. Obecnie doskonale wrósł w krajobraz warszawski i stał się jednym z symboli miasta.

Według planów, których zrealizowanie jest dość prawdopodobne, ma moście ma zostać zbudowana linia tramwajowa. Miałaby ona łączyć skrzyżowanie Targowej i Kijowskiej na Pradze z rondem ONZ w centrum. Miałoby to być związane ze zlikwidowaniem niektórych pasów drogowych. Najbardziej prawdopodobna jest likwidacja dwóch pasów jezdni i pozostawienie tylko po jednym w każdą stronę (nienaruszając ani ścieżek rowerowych, ani chodników). Ruch samochodowy miałby przejąć południowy spośród projektowanych mostów śródmiejskich.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info