Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego, Toruń, Polska

Dodano dnia 21-11-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most kolejowy na rzece Wiśle w Toruniu, w ciągu linii kolejowej Poznań - Olsztyn - Skandawa (GP). Most znajduje się między stacjami Toruń Główny i Toruń Miasto. Długość mostu wynosi 997 m, rozpiętość przęseł 94,16 m. 5 przęseł plus estakada nad Kępą Bazarową w kształcie łuku.

Wybudowany w 1872 r. Na skrajnych filarach mostu, zarówno od strony miasta, jak i po przeciwnej stronie Wisły wznoszą się po dwie czworoboczne wieże, obecnie jedno-, a pierwotnie trójkondygnacyjne; druga kondygnacja posiadała w narożach nadwieszone wieżyczki, najwyższa była okrągła i zwieńczona krenelażem. Do roku 1920 w niszach wież stały posągi - od strony południowej króla pruskiego Fryderyka II i cesarza Wilhelma I, od strony miasta posągi mistrzów krzyżackich Hermanna Balka i Hermanna von Salzy; poniżej posągów wielkich mistrzów znajdowały się płaskorzeźby ze sceniami podboju Prusów przez zakon krzyżacki. Do 1934 był to jedyny most w Toruniu, służył dla ruchu kolejowego, pieszego i kołowego. Od momentu zbudowania mostu drogowego w 1934 r. zamknięty dla ruchu kołowego, położono drugi tor. W czasie wojny był dwukrotnie wysadzany - przez Polaków w 1939 i Niemców w 1945 r. (odbudowany w 1948). Obecnie także jest oficjalnie zamknięty dla ruchu pieszego, lecz istnieje możliwość przejścia chodnikiem z krat stalowych po wschodniej stronie. W 1999 patronem mostu został Ernest Malinowski.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: JeronimoLeave a Reply

info