Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Murmańsk - niezamarzający port w Rosji za Kołem Polarnym

Dodano dnia 04-07-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Murmańsk - niezamarzający port w Rosji za Kołem Polarnym. Miejsce docelowe konwojów w czasie II Wojny Światowej.

Aktualnie również miejsce stacjonowania dowództwa Floty Północnomorskiej.

Opis z Wikipedii:

Murmańsk (ros. Мурманск), miasto w Rosji, port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne Okręgu Murmańskiego. Położony 1967 kilometrów od Moskwy.

Liczba mieszkańców: ok. 371,6 tys. w roku 2001.

Założone 4 października 1916 roku.

Murmańsk ma niezamarzający przez cały rok port, położony w 50 kilometrowym fiordzie. Jest to największe miasto leżące na tej szerokości geograficznej.

Ze wzgórza za miastem roztacza się panorama na cały Murmańsk, jego porty morskie, stocznie remontowe, mnóstwo zakładów przemysłowych i nowe osiedla mieszkaniowe. Za fiordem, aż po zachodni i północny horyzont rozciągają się lasy pokrywające pofalowany teren. Za tymi wzgórzami znajduje się Morze Barentsa.

Jest tu sztuczne jezioro, park, delfinarium i inne rozrywki. Główną arterią komunikacyjną miasta jest Prospekt Lenina. Blisko znajduje się pomnik Władimira Ilicza Lenina i Muzeum Krajoznawcze. Zbiory przyrodnicze w muzeum pokazują, czym jest tajga.

Miasto zostało załóżone 21 września 1916 i nazwane jako Romanow nad Murmaniem na cześć dynastii. Murman to stara rosyjska nazwa Morza Barentsa i łączona jest z nazwaniem przez ludność Norwegów normanami. Po 1917 nazwę zmieniono na Murmańsk. W latach 1918-1920 miasto znalazło się we władaniu aliantów zachodnich, którzy tą drogą przybyli "Białym" z pomocą. W tym okresie w rejonie miasta walczyły z bolszewikami polskie oddziały tzw. Murmańczyków, ewakuowane w poł. 1919. W ramach umowy podpisanej z III Rzeszą w roku 1940 Murmańsk stał się bazą dla niemieckich ubotów w ich drodze na Morze Norweskie lub Pacyfik. Rosjanie udostępnili swój port Niemcom w o wiele większym zakresie niż to robili potem wobec aliantów zachodnich. Kriegsmarine mogła być pewna, że znajdzie tu schronienie i przyjazne doki. Wiele lodołamaczy sowieckich pomagało się przebić niemieckim okrętom wojennym w ich drodze na Pacyfik. M. in. sowieckie lodołamacze utorowały drogę niemieckiemu krążownikowi pomocniczemu HSK Komet, który potem zatopił wiele alianckich statków na Pacyfiku o łącznym tonażu 64 000 ton. Po 22 czerwca 1941, Murmańsk był miejscem, do którego docierały alianckie konwoje z pomocą. Podczas zimnej wojny Murmańsk był bazą sowieckich atomowych okrętów podwodnych, nosicieli ładunków jądrowych. Dziś jest portem macierzystym rosyjskiej Rosyjskiej Floty Północnej.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: TaddLeave a Reply

info