Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Mysia Wieża, Kruszwica, Polska

Dodano dnia 10-10-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Mysia Wieża - ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się w Kruszwicy, na Półwyspie Rzępowskim Jeziora Gopło. Stanowi pozostałość zamku, zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku, wysadzonego przez Szwedów w 1657. Obecnie atrakcja turystyczna Kruszwicy i punkt widokowy.

Legenda:

Nazwa Mysia Wieża nawiązuje do legendy o królu Goplan, Popielu, który miał uniknąć śmierci z rąk ludzi, chroniąc się w wieży, jednakże jej mury nie przeszkodziły myszom, które go żywcem pożarły. Wersję taką spopularyzował Jan Długosz. Jednakże historia ta miała wydarzyć się prawie czterysta lat przed wybudowaniem obecnej wieży. Legenda ta być może przejęta jest od Krzyżaków, gdyż identyczny motyw złego człowieka, którego pożarły myszy w wieży, dotyczył niemieckiego miasta Bingen. Obecnie Mysia Wieża uważana jest przez radiestetów za jedno z tzw. "miejsc mocy", czy też czakramów.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłała: Basiek



Leave a Reply

info