Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Niszczyciel rakietowy ORP Warszawa, Gdynia, Polska

Dodano dnia 26-08-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Największy okręt bojowy Polskiej Marynarki Wojennej. Wybudowany w byłym ZSRR "kupiliśmy" go w 1988 roku. Przedtem był to "Smełyj". W naszych siłach morskich służył do grudnia 2003 roku.

Tutaj sfotografowany przy nabrzeżu w basenie IX w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt nosi nazwę Warszawa jako trzeci z kolei w Polskiej Marynarce Wojennej. Drugi ORP Warszawa też był niszczycielem rakietowym, który "kupiliśmy"

od ZSRR....

Uroczyste podniesienie polskiej bandery oraz nadanie nowej nazwy i numeru burtowego 271 na dawnym okręcie Smełyj nastąpiło 9 stycznia 1988 w Porcie Wojennym Gdynia. Po raz ostatni niszczyciel opuścił "biało-czerwoną" 5 grudnia 2003 w macierzystym porcie, kończąc tym samym swoją niemal 16-letnią służbę w Polskiej Marynarce Wojennej (wobec nieznalezienia kupca na wycofany okręt, ORP Warszawa ulegnie zezłomowaniu w Stoczni Gdańskiej).

Od 1987 ORP Warszawa była przez Polskę dzierżawiona od ZSRR. Na przełomie 1992 i 1993 odkupiła niszczyciel razem z okrętami podwodnymi OORP Dzik i Wilk od Rosji za anulowanie jej długów względem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: LeonardOne Response to “Niszczyciel rakietowy ORP Warszawa, Gdynia, Polska”

  1. Mirek Says:

    Myślę że błędnie jest ustalona data zakupu okrętu. Ja byłem na ORP WARSZAWA w 1978r

Leave a Reply

info