Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Pola Elizejskie - Avenue des Champs-Élysées, Paryż, Francja

Dodano dnia 23-07-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Avenue des Champs-Élysées, Pola Elizejskie – słynna, reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca Plac Zgody (Place de la Concorde) z Placem Charles'a De Gaulle'a (dawniej Plac Gwiazdy, Place de l'Etoile) z monumentalnym Łukiem Triumfalnym. Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku trzech kilometrów w 8. dzielnicy, w północno-zachodniej części centralnego Paryża.

Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami, kinami i ekskluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.

Na miejscu obecnych Pól Elizejskich do roku 1616 były pola uprawne, przez które Maria Medycejska poprowadziła drogę wysadzaną drzewami. W roku 1640 drogę tę przedłużono z Luwru do Ogrodu Tuileries, a w roku 1724 do Placu Gwiazdy.

W XVIII wieku aleja ta stała się modnym deptakiem spacerowym i miejscem spotkań arystokracji. Maria Antonina chodziła na przechadzki po tej alei z przyjaciółmi i brała lekcje muzyki w Hotelu Crillon. Pola Elizejskie zostały wchłonięte przez aglomerację Paryską dopiero w roku 1828. Aleja została zaopatrzona w tym czasie w chodniki, oświetlenie gazowe i fontanny. Później Aleja była wielokrotnie przebudowywana. Ostatnia większa przebudowa miała miejsce w 1993 roku, kiedy to poszerzono chodniki.

Co roku podczas francuskiego święta narodowego 14 lipca wzdłuż Alei odbywa się defilada wojskowa, którą odbiera prezydent Republiki. Aleja jest często wyłączana z ruchu, gdyż odbywają się na niej liczne wystawy i imprezy - szczególnie w okresie letnim. Co roku Aleje goszczą finalny etap Tour de France, po którym odbywa się ceremonia wręczenia nagród.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: JeronimoLeave a Reply

info