Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Pomnik Lincolna, Waszyngton, USA

Dodano dnia 21-10-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Pomnik Lincolna (Lincoln Memorial) - znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna.

Posąg siedzącego Lincolna znajduje się w budynku zbudowanym na wzór doryckiej starożytnej greckiej światyni - otacza go 36 kolumn o wysokości 10 metrów. Decyzję o budowie pomnika podjął Kongres w 1911, jego odsłonięcie nastąpiło 30 maja 1922. Budynek został zaprojektowany przez architekta Henry'ego Bacona, statua Lincolna jest autorstwa Daniela Chestera Frencha.

Pomnik jest jednym z symboli Waszyngtonu. Latem 1963 zakończył się pod nim marsz na Waszyngton i to w tym miejscu Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie znane później pod tytułem Miałem sen (I Have a Dream). W jego pobliżu znajduja się inne pomniki, w tym Vietnam Veterans Memorial, czczący pamięć żołnierzy amerykańskich poległych podczas wojny w Wietnamie.

Pomnik Lincolna znajduje się na odwrocie współczesnego banknotu 5 dolarowego (na jego przedniej stronie umieszczony jest portret samego Lincolna).

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info