Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia

Dodano dnia 11-11-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Rijksmuseum (hol. Muzeum Narodowe) - holenderskie muzeum narodowe w Amsterdamie na Museumplein; jedna z głównych atrakcji turystycznych tego miasta.

Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV-XIX wieku. Ważna jest także kolekacja sztuki azjatyckiej.

Muzeum, pod nazwą Nationale Kunst-Gallerij, powstało w 1800 r. w Hadze, a w 1808 r. zostało przeniesione do Amsterdamu. Dokonał tego król Ludwik Napoleon, brat Napoleona Bonaparte'go. Obrazy takie jak np. Wymarsz strzelców Rembrandta, które były własnością miasta weszły w skład kolekcji muzeum.

W 1885 r. muzeum przeniesiono do obecnej siedziby, wybudowanej przez holenderskiego architekta Petrusa Cuypersa, która łączyła elementy architektury gotyckiej i renesansowej. Muzeum zajmuje główne miejsce na Museumplein w pobliżu Muzeum Vincenta van Gogha i Stedelijk Museum. Wymarsz strzelców, inaczej Straż nocna Rembrandta znajduje się w osobnej sali od roku 1906. Od grudnia 2003 przez pięć lat będą trwały prace renowacyjne, ale większość arcydzieł sztuki ze zbiorów są nadal dostępne dla zwiedzających. kilkaset najważniejszych płócien (w tym słynną Straż nocną Rembrandta) można oglądać w pobliskim budynku wystawowym Philipsa, a wiele innych eksponatów w rozsianych po całej Holandii muzeach.

Kolekacja malarstwa zawiera dzieła takich malarzy jak: Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt i uczniów Rembrandta.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0st

Video:

» Więcej filmówLeave a Reply

info