Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Statek pasażerski Great Britain (1845), Bristol, Anglia

Dodano dnia 05-09-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

S/S Great Britain to pierwszy statek pasażerski o żelaznym kadłubie. W chwili wodowania był to również największy statek na świecie. Pierwotnie dla statku przewidziany był napęd bocznokołowy, jednak konstruktor zastosował śrubę jako wydajniejszą. Zaprojektowany i zbudowany przez inżyniera Isambarda Kingdoma Brunel'a.

26 lipca 1845 roku wyrusza w swoją pierwszą podróż przez Atlantyk do Nowego Jorku, gdzie przybył 09 lipca1845 roku. Była to również pierwsza podróż przez Atlantyk żelaznego "śrubowca" jak nazywano wtedy statki z napędem śrubowym.

Podczas swojej szóstej podróży przez Atlantyk wpadł na skały u wybrzeży Irlandii. inżynier I. K. Brunel skonstruował sztuczny falochron, który chronił statek przez 11 miesięcy zanim go ściągnięto ze skał. Po odholowaniu do Liverpoolu sprzedany został nowemu armatorowi "Messrs. Gibbs, Brightand Co. Statek odremontowano. Zmieniono złamaną sześcioskrzydłową na czteroskrzydłową śrubę (wydajniejszą). Wymieniono maszynę parową na mniejszą. Ujęto jeden maszt, dołożono 1 komin.

Po kolejnej podróży przez Atlantyk zmienia właściciela. Teraz pod skrzydłami "Liverpool and Australia Steam Navigation Co. Ltd." pływa na szlaku australijskim.

W 1853 roku podczas kolejnego remontu zostaje przebudowany. Usunięto jeszcze 2 maszty, dodano nowy dłuższy bukszpryt i wymieniono po raz kolejny śrubę czteroskrzydłową na dwuskrzydłową. Przebudowano również tylnicę. Po tych usprawnieniach statek odbył 30 podróży na trasie australijskiej.

W latach 1853 - 1856 transportuje wojsko podczas wojny Krymskiej.

W latach 1882 po wymontowaniu maszyn napędowych staje się żaglowcem. Jednak po pożarze w trakcie sztormu, kiedy to ładunek węgla przesunął się i zgubieniu stengi głównego masztu, statek używany jest na Falklandach jako magazyn wełny do 1933 roku.

W 1937 roku statek odholowano i porzucono na wybrzeżu opodal portu William (Falklandy).

W 1965 roku organizacja "The Transport Trust" postawiła sobie za cel sprowadzenie wraka do Anglii w celu zachowania go jako statku-muzeum. 05 stycznia 1970 roku z Londynu wypływa holownik Varius II wraz ze specjalnym pontonem po wrak Great Britain. Operację podniesienia i umieszczenia na pontonie rozpoczęto 26 marca 1976 roku.

11 kwietnia 1976 roku wrak posadzony był już na pontonie. Stan żelaznego kadłuba - dobry. Znaleziono resztki masztów i pokładu. 24 kwietnia 1976 roku cały zespół wyrusza w drogę powrotną do Anglii.

19 lipca 1976 roku Great Britain powrócił do tego samego suchego doku po 137 latach tułaczki po świecie.

Podczas prac restauracyjnych usunięto nadbudowaną tylnicę, zakonserwowano i oczyszczono kadłub. Brakujące części zastąpiono dokładnymi replikami. Zrekonstruowano maszynę parową, śrubę, płetwę sterową i wszystkie części drewniane. Rufowe pomieszczenia odtworzono zgodnie z oryginałem. Pozostała część pomieszczeń zamieniono na sale wystawowe i odczytowe.

Podesłał: Leonard

Video:

» Więcej filmówLeave a Reply

info