Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wieluń, Polska

Dodano dnia 10-08-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

[Brak zdjęć w najlepszej jakości, pozostaje czekać na pojawienie się nowych zdjęć]

Wieluń to miasto w woj. łódzkim, w powiecie wieluńskim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wieluń. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. sieradzkiego.

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 24 453 mieszkańców.

Wieluń jest miastem o prawie 800-letniej historii. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 2 połowy XIII w. Przypuszcza się, że prawa miejskie Wieluń uzyskał ok. 1283 roku. Jak mówi legenda, książę kaliski Władysław Odonic polując w tutejszych lasach ranił jelenia, a gdy za nim podążył, ukazał mu się Baranek Boży z chorągwią i kielichem krwi. W tym miejscu wybudował on kapliczkę (teraz jest tutaj Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia), przy której później rozwinęła się osada. Według legendy nazwa obecna miasta pochodzi od stopniowo zniekształcanej nazwy osady Jeleń (Jeluń, Wieleń). W XIV wieku Kazimierz III Wielki wybudował w Wieluniu zamek, który potem był wielokrotnie przebudowywany w związku z pożarami. Dziś w tym miejscu na fundamentach zamku stoi pałacyk klasycystyczny. Miasto było stolicą historycznej ziemi wieluńskiej.

Żydzi osiedlali się w Wieluniu już od połowy XVI wieku. W 1799 zbudowano pierwszą synagogę, w 1850 powstał kirkut. W 1897 w mieście było 2732 Żydów (38% ludności). Wszyscy zginęli w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

1 września 1939 roku zbombardowany przez lotnictwo niemieckie Wieluń stał się pierwszą ofiarą II wojny światowej. Został wówczas zniszczony w ok. 70-75%, przy czym śródmieście zostało niemal zrównane z ziemią (w 90%) – po bombardowaniu z zabudowy starego Rynku ocalało jedynie kolegium Pijarów. Uszkodzony został m.in. budynek dawnej kolegiaty, który Niemcy rozebrali w 1941 r. (jego odkryte fundamenty można obejrzeć w centrum miasta) oraz szpital Wszystkich Świętych z 1840 roku.

Nalot był wyraźnie skierowany przeciwko ludności cywilnej, gdyż w tamtym okresie ani w Wieluniu, ani w jego okolicach nie stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. Na skutek bombardowania zginęło prawie 1200 osób. W pierwszych minutach II wojny światowej zbombardowany został szpital Wszystkich Świętych, mimo tego, że oznaczony był na dachu czerwonym krzyżem (zamordowano wówczas w ten sposób 32 osoby, w tym 26 chorych).

W bombardowaniu brali udział niemieccy lotnicy z Legionu Kondor, którzy wsławili się barbarzyńskim nalotem na Guernikę w 1937. Jeden z lotników był wcześniej uczniem wieluńskiego gimnazjum, co znacznie ułatwiło naprowadzenie samolotów na cele.

Na początku okupacji miasto włączono do III Rzeszy. 18 stycznia 1945 roku przejęła je Armia Czerwona. Zbrojne podziemie polskie walczące z okupantem niemieckim, a potem rosyjskim, przetrwało na ziemi wieluńskiej do 1953 roku.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: uqaschOne Response to “Wieluń, Polska”

  1. Jurek Says:

    wydmy gwieździste

Leave a Reply

info