Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wyspa Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie, Ocean Atlantycki

Dodano dnia 18-08-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Gran Canaria jest jedną z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich usytuowaną na Oceanie Atlantyckim, tuż obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Terytorialnie przynależy do Hiszpanii. Razem z wyspami Lanzarote i Fuerteventura tworzy prowincję Las Palmas. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą.

Wyspa Gran Canaria jest trzecią co do wielkości i drugą co do ludności z 802,247 mieszkańców (Narodowy Instytut Statystyczny Hiszpanii, 01-01-2005). Ze swoją powierzchnią prawie 1600 km², znajduje się na 28º długości północnej i 15º 35' długości zachodniej. Posiada miano "kontynentu w miniaturze" dzięki swojej różnorodności klimatycznej, różnicom geograficznym oraz zróżnicowanej florze i faunie.

Wyspa ma okrągły kształt z masywem górskim pochodzenia wulkanicznego w centrum wyspy. Najwyższy punkt wyspy to Pozo de las Nieves (1949 metrów). Wyróżniają się także formy skalne takie jak Roque Nublo (1813 metrów) i Roque Bentayga.

Na wyspie możemy rozróżnić dwie strefy: El Noreste (północny-wschód) zwany Neocanaria o ukształtowaniu bardziej współczesnym, gdzie znajdują się tereny osadowe uformowania podmorskiego. W tej strefie znajdziemy też formacje o ukształtowaniu tarasowatym i stożki wulkaniczne takie jak na przykład "Caldera de Bandama" i inne bardziej zniszczone przez erozję, położone na wschodzie w Tenteniguada, Temisas i Tirajana. Znajdują się w tej strefie również równiny i wąwozy przynależące do Telde, Guayadeque i Tirajana.

W najbardziej wysuniętym na północny-wschód miejscu wyspy znajduje się mały półwysep zwany Isleta, połączony z lądem przesmykiem Guanarteme, z plażami Las Canteras i Las Alcaravaneras usytuowanymi na jego brzegach. Isleta przynależy do miasta Las Palmas de Gran Canaria i góruje nad nim znajdującymi się na niej dwoma wzgórzami: Montaña del Faro (251 m) i Montaña del Vigía (212 m).

Druga strefa wyspy to Suroeste (południowy-zachód) zwana Tamarán. Jest to najstarsza część wyspy, fakt który można łatwo stwierdzić biorąc pod uwagę ilość znajdujących się tam wąwozów. Do tej strefy przynależy również centrum wyspy, gdzie znajdują się najwyższe jej wzniesienia. Wyróżnia się szczególnie masyw Tamadaba ze swoimi urwiskami. Szczyt Faneque położony 1 kilometr od wybrzeża ma wysokość 1096 m.n.p.m. W tym rejonie znajdują się między innymi wąwozy Aldea, Agaete, Arguineguín i Fataga.

Oprócz stolicy, głównymi centrami turystycznymi wyspy są:

  • Maspalomas, ze swoim ekosystemem wydmowym, którego przetrwanie jest niestety zagrożone poprzez rozwój urbanistyczny przeszkadzający odtwarzaniu się wydm.
  • Puerto Rico posiadające sztuczną plażę stworzoną w latach 60.
  • Puerto de Mogán i Meloneras będące obecnie strefą największej ekspansji turystycznej.

Turystyka wyspy Gran Canaria jest głównie typu plażowego, chociaż obiekty naturalne takie jak Roque Nublo (wolnostojąca skała o wysokości 60 m położona w centrum wyspy), przyciągają coraz większą ilość turystów głodnych wrażeń innych niż tylko wylegiwanie się na plaży.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: JeronimoOne Response to “Wyspa Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie, Ocean Atlantycki”

  1. Paweł Says:

    Piękne miejsca :)
    Byłem widziałem i polecam …

Leave a Reply

info