Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Zbiornik poflotacyjny KGHM, Rudna, Polska

Dodano dnia 12-10-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Zbiornik poflotacyjny KGHM obok mijscowości Rudna (po lewej widać Polkowice). Tu ląduje breja będąca odpadem po odzyskiwaniu rudy miedzi z urobku szeregu okolicznych kopalni KGHM (błoto tłoczone jest kilkunasto kilometrowymi rurociagami). Zbiornik stworzono budując w latach 60 wał o wysokości ponad 40 m i obwodzie ponad 15km. Jest to największy tego typu obiekt w Europie i jeden z największych na świecie.

Zbiornik jest kluczowy dla utrzymania ciąłości produkcji miedzi w KGHM dlatego obecnie odbywają się uzgodnienia z okolicznymi gminami w celu zwiększenia pojemności zbiornika poprzez podniesienie wałów do wysokości ok. 90 m. W zbiorniku rocznie ląduje ok. 1,3 mln m3 błota będącego odpadem procesu wzbogacania rudy miedzi (z 1 tony urobku uzyskuje się tylko ok 20 kg rudy miedzi). Woda w zbiorniku ma charakterystyczny jasnoniebieski kolor ze względu na zawartość związków chemicznych miedzi.

Podesłał: killaLeave a Reply

info