Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Akropol, Ateny, Grecja

Dodano dnia 03-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Akropol, Ateny, GRECJA

Akropol (gr. akros - najwyższy, polis - miasto) - w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami. Pierwsze akropole pojawiły się w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. w miastach kultury mykeńskiej. W późniejszych założeniach z okresu klasycznego funkcja obronna zanikła i akropol służył głównie celom kultowym. W okresie hellenistycznym nastąpiło zróżnicowanie funkcji - jedne miasta budowały akropol włączony w system obronny miasta, podczas gdy w innych przeznaczano go na budowle służące wyłącznie celom reprezentacyjnym.

Najsłynniejszym akropolem jest akropol ateński. Inne znane akropole znajdują się m.in. w Mykenach, Tebach, Argos, Koryncie, Priene i Pergamonie.

Mimo że słowo jest pochodzenia greckiego, w sensie bardziej ogólnym akropolem można nazwać inne ufortyfikowane wzgórza w obrębie miast, jakie istnieją np. w Rzymie, Jerozolimie, Bratysławie z okresu celtyckiego oraz wielu miastach Azji Mniejszej, a nawet w Edynburgu (tzw. "szkocki akropol").

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał(a): maćkoLeave a Reply

info