Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Aswan (Asuan), Egipt

Dodano dnia 22-05-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

"Asuan, niezwykła mieszanka Afryki i świata arabskiego, od wieków przyciągał wielkich tego świata. Car Mikołaj I, księżna Diana, Margaret Thatcher, Mark Twain, Agatha Christie - to tylko niektórzy słynni goście. Nie przez przypadek wybrał Asuan na swoją siedzibę Aga Khan, duchowy przywódca tajemniczych ismailitów. Spędzał tu zimy i tu chciał spocząć po śmierci (od 1957 r. leży w marmurowym mauzoleum na szczycie wzgórza nad Nilem)."

opis z: Gazeta.pl > Turystyka

Asuan (populacja 200 tys.) to nazwa miasta na południu Egiptu i zarazem stolica gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu Nilu, przy pierwszej katarakcie i jest z tego powodu celem wycieczek oraz ważnym centrum lokalnej turystyki.

W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony największy obelisk. Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę. Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File. Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej.

Na Nilu w pobliżu Asuanu, znajdują się dwie duże wyspy - Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie, a na Wyspa Kitchenera stanowi jako całość ogród botaniczny.

Asuan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów.

Przez większość starożytności Asuan (gr. Syene) był bardzo ważnym miastem starożytnego Egiptu. W 331 p.n.e. znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a po jego rozpadzie w Państwie Ptolemeuszy.

Cesarz Oktawian August przyłączył Egipt wraz z Syene do Imperium Rzymskiego. W roku 640 Asuan znalazł się w granicach Kalifatu Bagdackiego, a od 800 w podległym mu Państwie Aglabidów. Od roku 969 mieścił się w granicach Państwa Fatymidów, od 1171 Ajubidów, a od 1250 Państwa Mameluków. Sułtan Selim Groźny przyłaczył w 1517 Syene i resztę Egiptu do Imperium Osmańskiego. Dopiero w 1805 Asuan znalazł się w niepodległym Egipcie rządzonym przez Muhammada Alego, ale w 1849 znowu w państwie Tureckim.

W czasie wojny krymskiej, w 1882 doszło do interwencji brytyjskiej w Egipcie. Od tego czasu Asuan stał się jednym z najważniejszych miast okupowanego przez Brytyjczyków Egiptu, a od 1914 protektoratu Brytyjskiego. Od 1922 roku Egipt cieszy się niepodległością, a Asuan jest dalej jednym z ważnejszych jego miast.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Aswan, Egypt

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: BARBARALeave a Reply

info