Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Bazylika archikatedralna św. Jakuba, Szczecin, Polska

Dodano dnia 16-11-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 
Bazylika archikatedralna św. Jakuba, Szczecin, Polska - additional photo

Kościół św. Jakuba w Szczecinie był wznoszony w kilku etapach. Pierwszy kościół, początkowo drewniany, stanął w 1187, konsekrowany przez ówczesnego biskupa kamieńskiego Zygfryda i był trzecią z kolei świątynią chrześcijańską w mieście Szczecinie. Za fundatora uważa się bogatego mieszczanina Beringera z Bambergu, który prawdopodobnie traktował nową świątynię jako wotum za dzieło misyjne ewangelizacji Pomorza, dokonane przez jego słynnego rodaka - Ottona z Bambergu, zwanego "apostołem Pomorza".

Pierwszy kościół z cegły wzniesiono w ostatniej ćwierci XIII wieku, więc ok. 100 lat po budowli drewnianej. Prace nad jej budową mogły się rozpocząć już po 1250. Była to budowla bazylikowa o trzech nawach z obejściem wokół prezbiterium. Jej architektem był słynny pomorski murator epoki gotyku, Heinrich Brunsberg. Wybudowana wówczas świątynia posiadała dwie masywne wieże. W drugiej połowie XIV wieku przebudowano prezbiterium i dobudowano kaplice boczne.

W drugiej połowie XV wieku świątynia spłonęła. Podczas odbudowy zmieniono jej układ na halowy, zaś na miejscu dawnych dwóch wież postawiono jedną.

W 1534 zmieniona w świątynię protestancką. W 1677 poważnie uszkodzona podczas oblężenia miasta przez wojska brandenburskie, odbudowano ją dodając we wnętrzu liczne elementy w stylu barokowym.

Podczas nalotów w 1944 roku kościół spłonął, zawaliły się dachy i sklepienia. W latach 1947-1949 zabezpieczono ocalały fragment prebiterium.

Początkowo władze miejskie chciały zachować spaloną katedrę jako "trwałą ruinę", opóźniając jej odbudowę. W 1960 wzmocniono grożącą zawaleniem kostrukcję wieży.

Odbudowa świątyni ruszyła dopiero w 1971, trwała do 1974 roku. Z powodu poważnego naruszenia murów wieży, nie zdecydowano się na odbudowę wieńczącej jej hełmu.

W 1983 papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej.

W 2007 rozpoczęła się przebudowa wieży w celu przywrócenia jej dawnego wyglądu. Na wieży ma zostać dobudowany strzelisty hełm z punktami widokowymi.

Katedra znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info