Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, Wybrzeże Kości Słoniowej

Dodano dnia 20-05-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Największy kościół na Świecie, Najwyższe sklepienie kościelne na Świecie. Najwyższy rzymsko-katolicki kościół na Świecie. Najwyższy kościół w Afryce.

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro (Basilique de Notre Dame de la Paix de Yamoussoukro) – jest największą i najwyższą świątynią w Afryce. Znajduje się w Jamusukro, administracyjnej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Została zbudowana w ciągu trzech lat pomiędzy 1985 a 1989. Koszty jej budowy wyniosły 300 milionów dolarów. Projekt był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Watykanie. Kamień węgielny położono 10 sierpnia 1985, a została poświęcona 10 września 1990 przez Papieża Jana Pawła II.

Bazylika nie jest kościołem katedralnym. Rolę tę spełnia pobliska katedra świętego Augustyna, która jest główną świątynią i siedzibą biskupa diecezji Jamusukro.

Według Księga Rekordów Guinnessa jest to największy kościół świata. Jego całkowita powierzchnia wynosi 30,000 m².

Głównym architektem bazyliki był Pierre Fakhoury. Zaprojektowana przez niego kopuła jest nieznacznie mniejsza od tej w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale posiada większy krzyż. Bazylika jest wysoka na 158 m. Zbudowana została z włoskiego marmuru i ozdobiona współczesnymi witrażami pochodzącymi z Francji. W kościele znajduje się wiele kolumn zawierających mieszankę stylów. W bazylice jest 7.000 miejsc siedzących, a docelowo zmieści się 11.000 ludzi. Obok świątyni znajdują się 2 identyczne budowle. W jednej z nich znajduje się plebania, a drugi to willa papieska, w której jeden raz gościł papież Jan Paweł II.

Budowa bazyliki spotkała się z wieloma kontrowersjami. Pod dyskusje poddawano położenie w środku afrykańskiego buszu, na ubogim terenie gdzie jedynie mniejszość posiada dostęp do bieżącej wody i udogodnienia sanitarne oraz w kraju, w którym katolicy stanowią tylko 30% ludności. Koszt bazyliki podwoił narodowy dług.

W 1983 r. prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Félix Houphouët-Boigny wybrał Jamusukro, aby stało się przyszłą stolicą kraju. W projekcie miasta uwzględniono plany budowy wielkiej bazyliki. Prezydent jako główny fundator został uwieczniony na jednym z witraży jako trzynasty apostoł.

Papież Jan Paweł II podczas swojego pobytu położył kamień węgielny pod budowę nowego szpitala, który ma wkrótce zostać wybudowany.

Jamusukro (Yamoussoukro) to stolica konstytucyjna Wybrzeża Kości Słoniowej nad rzeką Bandama. Liczy 120 tys. mieszkańców (stan na rok 1987). Znajduje się tu Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju będąca największą świątynią chrześcijańską na kontynencie afrykańskim.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: JeronimoLeave a Reply

info