Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Bioko, Gwinea Równikowa

Dodano dnia 11-09-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Bioko (do 1973 zwana Fernando Po, Fernando Poo, w latach 1973-1979 Macias Nguema) - wulkaniczna wyspa położona w Zatoce Gwinejskiej u zachodnich wybrzeży Afryki, niedaleko wybrzeży Kamerunu. Stanowi część Gwinei Równikowej, której stolica Malabo leży właśnie na tej wyspie. Podzielona jest na dwie prowincje Bioko Norte i Bioko Sur.

Powierzchnia wyspy wynosi 2017 km², zamieszkuję ją 260 tys. osób (2001). Wnętrze wyspy jest górzyste, z najwyższym szczytem Santa Isabel - 3008 m n.p.m.

Wyspa została odkryta w 1471 przez portugalskiego żeglarza Fernão do Pó. W 1778, zgodnie z postanowieniami traktatu z El Pardo, Portugalia przekazała Hiszpanom wyspy Fernando Poo, Annobon (obecnie Pagalu) oraz wybrzeże Gwinei. W zamian otrzymała posiadłości w Ameryce Południowej. W latach 1827-1858 Brytyjczycy wynajmowali na potrzeby patroli zwalczających handel niewolnikami bazy w Port Clarence (obecnie Malabo) i San Carlos. W czasie nigeryjskiej wojny domowej wyspa była wykorzystywana jako baza dla samolotów latających nad Biafrę. Do 1958 stanowiła hiszpańską kolonię Fernando Po, przekształconą później w prowincję zamorską Gwinea Hiszpańska. Od 1969 wchodzi w skład niepodległej Gwinei Równikowej.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Bioko, Equatorial Guinea

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: irenaLeave a Reply

info