Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Brama Królewska w Szczecinie, Polska

Dodano dnia 27-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Brama Królewska powstała w Szczecinie latach 1725-28 wg projektu Gerharda Corneliusa von Walrave. Nad przejazdem umieszczono tarczę z pruskim orłem, otoczoną łańcuchem Orderu Czarnego Orła i zwieńczoną królewską koroną. Brama przyozdobiona jest rzeźbionymi elementami oręża, zbrojami, tarczami i sztandarami - to nawiązanie do rzymskiej tradycji pochodów triumfalnych i wieszania zdobycznej broni na bramach miast.

Nazywana wymiennie Bramą Hołdu Pruskiego lub Nakielską. Podobnie jak Brama Portowa powstała na miejscu dawnych murów miejskich. Wznieśli ja Prusacy z okazji zajęcia miasta (jak głoszą o tym łacińskie napisy) w latach 1725-27 w stylu fryderycjańskiego baroku według projektu G. C. Wallrawe. Pierwotnie nosiła nazwę Anklamskiej.

Obiekt ma charakter dekoracyjny i niewielki związek z dawnymi murami obronnymi. W tej okolicy znajdowała się poprzednio obronna brama Przęcławska.

Na szczególną uwagę zasługują stworzone przez rzeźbiarza Damrata szczyty przedstawiające m.in. Marsa i Herkulesa, panolipa, orła pruskiego i elementy ozdobne. W 1994 roku przeprowadzono renowację Bramy. Niegdyś mieściła się tutaj "Cafe Brama", obecnie Jazz Cafe.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: kubaLeave a Reply

info