Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Central Plaza, Hong Kong, Chiny

Dodano dnia 20-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Mający 78 pięter Central Plaza jest najwyższym budynkiem w Hong Kongu. Był także najwyższym budynkiem w Azji od roku 1992 do 1996, kiedy wybudowano Petronas Towers.

Ma platformę widokową na 44. piętrze, którą otwiera się w dni powszednie od 10 do 17.

W momencie wybudowania był najwyższą budowlą z żelbetu na świecie.

Wieżowiec składa się z trzech zasadniczych części: wysokiej na 30,5 m bazy, gdzie znajduje się główne wejście oraz miejsca publiczne; 235,4 metrowej środkowej części wiedzy, zawierającej 57 pięter biurowych; obserwatorium, sześć pięter z urządzeniami mechanicznymi oraz 102 metrową wieżę, której część jest schowana wewnątrz budynku.

Na parterze pomieszczenia budynku są bardzo imponujące, znajduje się tam ogromny 30 metrowy hol wykończony marmurem i zdobiony malowidłami ściennymi, fontannami oraz żywymi palmami. Pierwszy poziom jest właściwie publicznym przejściem łączącym kolej Mass Transit, centrum Hong Kong Convention and Exhibition Center oraz budynek Cina Resource Building.

W nocy oświetlona jest zewnętrzna część budowli, trójkątna szklana piramida i maszt na szczycie. Budowla wygląda wtedy jak "Duża Strzykawka" i wspaniale komponuje się z panoramą Hong Kongu.

Wieżowiec w podstawie i na każdym piętrze jest kształtu trójkątnego, został tak zaprojektowany, aby 20 % więcej biur miało widok z okien na zatokę i port. Klimatyzacja, przewody elektryczne i kanalizacja znajdują się na środku w wąskim pionowym korytarzu.

Aby nie być przysłoniętym przez sąsiadujące konstruktorzy zbudowali jeszcze wyższy wieżowiec. Przy budowie architekci napotkali na typowe problemy wieżowców: nadmierne statyczne ciśnienie wody w systemie oraz długą odległość pionowego przetransportowania wody.

Wysokość każdego piętra wynosi 3.6 metra, proponowaną odległością było 3.9 - 4.0, jednak dla tak wysokiego budynku wzrost wysokości o każdy metr zwiększał koszt całej struktury o ok. 1 milion dolarów

(Źródło: budowle.pl)

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info