Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Centrum Sztuki Japońskiej “Manggha”, Kraków, Polska

Dodano dnia 28-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Centrum Sztuki Japńskiej "Manggha" w Krakowie. Fundacja Andrzeja Wajdy.

Manggha - pełna nazwa Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

W 1920 Feliks Jasieński – krytyk, pisarz i kolekcjoner – przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią (w tym dzieła malarzy japońskich). Po śmierci kolekcjonera (1929) zbiory nie były wystawiane (czego powodem był m.in. brak miejsca, kolekcja liczyła ponad 6500 przedmiotów), z wyjątkiem wystawy w krakowskich Sukiennicach w 1944. Wystawę tę zobaczył wówczas młody Andrzej Wajda (miał on wtedy 19 lat). Andrzej Wajda mocno zafascynował się tą sztuką.

W 1987 – prawie pół wieku po tamtej wystawie – Andrzej Wajda odebrał nagrodę filmową Kioto. Postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.

W realizacji tego planu Wajdę wsparły władze Krakowa oraz rząd Japonii (pomoc ambasadora Nagao Hyodo). Do powstania fundacji przyczynili się też przyjaciele Andrzeja Wajdy z fundacji Kyoto-Kraków. Około miliona dolarów przekazał na budowę centrum Związek Zawodowy Kolejarzy Japońskich (z przewodniczącym Akira Matsuzaki).

Projekt koncepcyjny wykonał i podarował fundacji Kyoto-Kraków znany japoński architekt Arata Isozaki. Z biurem A.Isozaki , po stronie polskiej współpracował architekt Krzysztof Ingarden i JET Atelier. Jest to bardzo nowoczesny obiekt odwołujący się jednak to starożytnej sztuki japońskiej. W centrum znajdują się sale wystawowe oraz konferencyjne. W centrum oprócz stałej ekspozycji organizowane są także wystawy czasowe (związane ze sztuką, kulturą i techniką japońską). Ponad to centrum prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów oraz kursy języka japońskiego. Centrum jest siedzibą Ogólnopolskiego Klubu Bonsai.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej – Manggha w Krakowie zostało otwarte 30 listopada 1994.

W 1997 Centrum Manggha otrzymało Nagrodę Specjalną Fundacji Japońskiej.

11 lipca 2002 r. cesarz Akihito wraz z małżonką Michiko odwiedzili Mangghę. Na specjalne życznie cesarza zorganizowana została wystawa drzeworytów dziewiętnastowiecznego artysty japońskiego – Utagawy Hiroshige. Para cesarska ofiarowała Centrum sprzęt audiowizualny, który wykorzystywany jest w szkole języka japońskiego.

W 2006 zostało wybrane jako jedna z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 w konkursie "Polska. Ikony architektury."

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: PawełLeave a Reply

info