Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Wrocław, Polska

Dodano dnia 27-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. św. Mikołaja we Wrocławiu, dawniej kościół św. Barbary - wybudowana na przełomie XV i XVI wieku świątynia, kościół filialny i pogrzebowy parafii św. Elżbiety. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się kaplica cmentarna z XIII wieku, która spłonęła jeszcze przed rokiem 1400, kiedy zaczęto odbudowę i rozbudowę świątyni. Zbudowana w stylu gotyckim trójnawowa budowla z cegły, długości 32,7 i szerokości 24,6 metrów. Ma od strony zachodniej (dziś ul. Wszystkich Świętych, biegnąca na tyłach sąsiadującego z kościołem Wojewódzkiego Szpitala im. Babińskiego) dwie wieże o kwadratowej podstawie, ale tylko jedna z nich (południowa, na rogu ul. Mikołaja) dokończona została wg planowanej wysokości, druga nie przewyższa murów kościoła.

W 1526 przeszła w ręce ewangelików, a od 1741 do 1920 był to kościół garnizonowy. Zniszczenia z okresu II wojny światowej sięgnęły 30%, kościół stracił całe swoje wyposażenie i średniowieczne polichromie, spłonęły dachy, runęły sklepienia. Budynek wstępnie zabezpieczono zaraz po wojnie, a odbudowano w latach 1959-61. W czerwcu 1963 przekazano świątynię Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: kuba



Leave a Reply

info