Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Chełmek, Polska

Dodano dnia 14-06-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

[mapa w dobrej jakości dostępna w Onet/Zumi]

Chełmek – miasto w woj. małopolskim, w powiecie oświęcimskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chełmek, nad Przemszą. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego.

Wg stanu na 31 grudnia 1993 roku powierzchnia gminy i miasta Chełmek wynosi 2708 ha, w tym miasta 815 ha. Ludność gminy i miasta Chełmek to 12 607 mieszkańców, w tym miasta 9701 osób.

Działała w nim dawniej fabryka obuwia Południowe Zakłady Przemysłu Skórzanego, która po koniec lat 70. zatrudniała ok. 10 000 osób. Obecnie na terenie PZPS funkcjonuje kilka mniejszych przedsiębiorstw, zajmujących się głównie produkcją form obuwniczych, a także innych komponentów produkcji obuwia. Należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Chełmek położony jest na podmokłych terenach ciągnących się wzdłuż rzeki Przemsza, u stóp wzgórza zwanego Skałą (295 m n.p.m.). Od wschodu, północy i częściowo południa otoczony jest sosnowymi lasami. Pierwsze wzmianki o Chełmku pochodzą z 1414 r., kiedy była mowa o Mikołaju z Chełmka. Kronikarz Pawiński podaje, iż w 1490 r. Chełmek należał do parafii Jaworzno, a w swym spisie poborów wymienia w Chełmku trzy łany kmiece czynszowe, jedną zagrodę z rolą, trzech komorników z bydłem, czterech komorników bez bydła oraz jednego karczmarza z pół łanem gruntu. Na podstawie wspomnianych źródeł i analizy map można w przybliżeniu odtworzyć proces powstawania osady. Prawdopodobnie powstanie wsi związane było z ochroną szlaku drogowego, prowadzącego z Krakowa na Śląsk i przejścia na Przemszy, gdyż tam leży najstarsza część osady. Kolejne osiedla powstawały w sąsiedztwie poprzednich, wzdłuż drogi w kierunku północnym i wschodnim od rzeki. Na podstawie układu gruntów na mapie katastralnej można sądzić, iż przysiółki Podzagórnie, Zagórcze czy Nowopole powstały w nieco inny sposób niż Zagóra i Młyny. Rozwój rolnictwa postępował tu przez karczowanie lasów, osuszanie bagien i moczarów.

[Źródło: Wikipedia]

[Więcej: www.chelmek.pl]

Podesłał: biedronLeave a Reply

info