Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Polska

Dodano dnia 17-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

42 ha, ok. 75 tys. grobów, pierwszy pochówek 1803 r. Znani tutaj pochowani to m.in.: Jan Matejko, Rodzina Kossaków, Helena Modrzejewska, rodzice i brat Jana Pawła II, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki.

Najstarsza nekropolia Krakowa, założona w 1801-2 r. na terenach wsi Prądnik Czerwony, czynna była od stycznia 1803r. jako główny cmentarz Krakowa i szeregu okolicznych wsi.

Ziemię pod założenie cmentarza nabyły ówczesne władze austriackie od klasztoru OO Karmelitów Bosych z Czernej, zaś koszty urządzenia i utrzymania cmentarza pokryli mieszkańcy Krakowa.

Wobec stałego wzrostu liczby ludności miasta, kilkakrotnie zachodziła potrzeba powiększania cmentarza: kolejnych jego rozszerzeń dokonano w 1836.1863, 1885 i 1933 r.

Najstarsza część Cmentarza Rakowickiego została rozplanowana w 1839r. przez znanego architekta Karola Kremera, jako interesujące założenie parkowe. W jego centralnym punkcie znajduje się późnoklasycystyczna kaplica pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, ufundowana przez zamożnych obywateli krakowskich, Ludwika i Annę Helclów.

Cmentarz Rakowicki jako pomnik kultury narodowej, miejsce spoczynku wielu zasłużonych osób, a także wartościowy zespół zabytków sztuki nagrobnej, został w 1976r. decyzją Urzędu Miasta Krakowa wpisany do rejestru zabytków (nr rejestru A-584).

Cmentarz zajmuje powierzchnię prawie 42 ha, na której znajduje się ok. 75 tys. grobów. Odbywa się tutaj najwięcej pogrzebów w Krakowie.

Na Cmentarzu Rakowickim podobnie jak na Podgórskim obowiązują szczególne zasady pochówków. Z uwagi na wyczerpaną powierzchnię grzebalną odbywają się tutaj wyłącznie dochowania do już istniejących grobów. Osobom zasłużonym wobec państwa, społeczeństwa i miasta Krakowa miejsce na Rakowicach i w Alei Zasłużonych może przydzielić Prezydent Miasta z urzędu lub na wniosek Komisji Rady Miasta organizacji społecznych, naukowych i zawodowych. (Powyższe zasady odnoszą się również do Cmentarza Podgórze).

Wojskowa część cmentarza przy ul. Prandoty została utworzona w 1920r. Odrębne kwatery mają tutaj żołnierze niemieccy i żołnierze Armii Kraków. Własną kwaterę mają także żołnierze Armii Czerwonej. Przeniesiono do niej w 1997 roku groby spod Barbakanu. Prostotą założenia wyróżnia się tutaj kwatera lotników brytyjskich.

Miejscem najczęściej odwiedzanym jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły. Pobyty Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim i jego modlitwę przy grobie najbliższych upamiętnia odsłonięty w dniu 9 kwietnia 2005r. pomnik wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja, zrealizowany staraniem ZCK. Pomnik został artystycznie odlany w brązie, przedstswia Jana Pawła II z dłońmi trzymającymi różaniec wspartymi na klęczniku.

(Źródło: www.zck-krakow.pl)

Podesłał: MARCIN, opis: WodarekLeave a Reply

info