Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dodano dnia 25-03-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Dubaj – miasto i emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Tereny dzisiejszego miasta były zamieszkane już 3 tys. lat p.n.e. Z czasem, gdy coraz większą rolę zaczął odgrywać handel perłami łowionymi na miejscu, statki tutejszych kupców zaczęły docierać do Chin, skąd wracały wyładowane jedwabiem i porcelaną, które z kolei stąd docierały do Europy. Największy rozkwit handlu i żeglugi nastąpił między VIII a XIII wiekiem. Wraz z postępem epoki kolonialnej europejskie potęgi pragnęły opanować miasto i tutejszy handel. Ostatecznie udało się to Wielkiej Brytanii w 1766 r. Utrata niezależności pozwoliła jednak na opanowanie tutejszymi perłami rynków europejskich.

Szczególnie ważne stało się odkrycie w 1966 złóż ropy naftowej. Wkrótce emirat Dubaju uzyskał niepodległość, a układ federacyjny podpisany przez szejka Raszida w 1971 r. zapewnił Dubajowi wraz z Abu Zabi dominującą rolę w nowo utworzonym państwie – Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wolny handel pozostaje podstawą sukcesu finansowego Dubaju. Dziś miasto jest jednym z ważniejszych światowych centrów biznesu.

Miasto obecnie staje się coraz popularniejsze wśród turystów (głównie zamożnych). Realizowanych jest wiele inwestycji, mających zapewnić dalszy wzrost ich ilości, m.in. budowa zespołu trzech sztucznych wysp Palm Islands z licznymi luksusowymi apartamentami i hotelami.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Dubai, United Arab Emirates

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Al BandiLeave a Reply

info