Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Durdle Door (Durdle Dor), Dorset, Anglia

Dodano dnia 05-12-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Durdle Door (nazywane też Durdle Dor) znajduje się na południowym wybrzeżu, między Swanage i Weymouth, w odległości mniej więcej 20 mil od Poole w kierunku zachodnim. Aby tam dotrzeć wyjeżdżamy z Poole drogą nr A35 w stronę Dorchester. Na wysokości Lychett Minster zjeżdżamy na drogę nr A351 i kierujemy się na Wareham. Następnie A352 w stronę Wool. Z A352 wjeżdzamy na B3070 i kierujemy się kolejno na East Lulworth, West Lulworth i Durdle Door Holiday Park. Tutaj możemy zastawić swój środek transportu i pomęczyć nieco własny organizm - do przejścia został jeszcze niecały kilometr oznakowaną scieżką...

Durdle Door, pochodzący z okresu Jury, zawdzięcza swoją nazwę skalnemu łukowi, naturalnie wyrzeźbionemu przez wodę w wapiennym masywie. Niemal pionowe pasmo skał, których podstawą są wapń i kreda, poddawane jest ciągłej erozji, a regularnie działąjąca na nie woda nadała im niespotykany kształt.

Dzięki charakterystycznemu wyglądowi miejsce to zyskało miano „cudu geologicznego”,z powodzeniem przyciągając zainteresowanie turystów odwiedzających Dorset. Jego urokowi uległa również ekipa filmowa „Piratów z Karaibów” - niektóre sceny do pierwszej części filmu kręcone była właśnie w otoczeniu Durdle Door.

Durdle Door to jednak nie tylko fragment wapiennej formacji skalnej. U jej stóp rozpościera się bowiem zjawiskowej urody plaża z łagodnym zejściem do morza, a tuż za nią skalna ściana z wydrążonymi małymi jaskiniami. Wielkość niektórych powoduje, że można próbować szukać w nich cienia i chłodu.

Durdle Door tak naprawdę opiera się wszelkim próbom opisania - trzeba je zobaczyć, żeby uwierzyć, że takie miejsca istnieją także w Anglii. Sama plaża ma w dodatku dwie niewątpliwe zalety: jest utrzymywana w nienagannej czystości i nie uświadczysz na niej takich tłumów, jak na miejskich plażach.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Durdle Door (Durdle Dor), Dorset, England

Podesłał: OlaOne Response to “Durdle Door (Durdle Dor), Dorset, Anglia”

  1. Wojtek Says:

    ojojoj, nie wapń, tylko wapień, to pierwsze to pierwiastek chemiczny, a drugie - skała :)

Leave a Reply

info