Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Dworzec kolejowy Wrocław Główny i dworzec PKS, Wrocław, Polska

Dodano dnia 29-06-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Dworzec kolejowy Wrocław Główny i dworzec PKS, Wrocław, POLAND

Opis budynku dworca:

Zaliczana do najbardziej oryginalnych pod względem konstrukcji i stylu budowla pochodzi z lat 1855-1857. Wzniesiona została w stylu neogotyku angielskiego, tzw. Gotyku Tudorów. Fasada dworca zwraca uwagę ciekawym rozwiązaniem w postaci trzech ryzalitów ożywiających długi budynek: dominującym w kompozycji - środkowym i bocznymi, mniejszymi.

Wszystkie posiadają portyki wiodące do wnętrza budynku. Środkowy ryzalit ujęty jest po bokach dwiema wieżami zegarowymi i opięty przyporami zwieńczonymi smukłymi pinaklami.

Formy te, jak również duża ilość okien, dekoracja ornamentalna skupiona w części środkowej oraz blanki wieńczące wieże i obiegające caly gmach, przywołują na myśl arystokratyczne rezydencje pałacowe.

Za budynkiem głównym mieści się, nakryta stalową konstrukcją hala peronowa z poczekalnią, kasami biletowymi, przechowalnią bagażu i punktami handlowo-gastronomicznymi. Podobne konstrukcyjnie przekrycia nałożone są na perony leżące równolegle do całości założenia i połączone długim pasażem.

Oryginalna architektura budynku sprawia, że wrocławska hala dworcowa jest najdłuższą w Polsce (ok. 200 m długości).

Podesłał: iss. Opis podesłał: wojtashekLeave a Reply

info