Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Fort VII (Colomb), Poznań, Polska

Dodano dnia 28-01-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Fort VII (Colomb) - zbudowany w latach 1876-1880 przy Al. Polskiej na Ogrodach. W latach 1887-1888 przeszedł modernizację. W 1902 roku do pierwotnej nazwy Fort VII nadano mu nazwę Fort Colomb. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję obiektu magazynowego. W czasie II wojny światowej był pierwszym na ziemiach polskich obozem koncentracyjnym, na skutek tortur, egzekucji i ciężkich warunków pobytowych zginęło w nim ok. 20 000 Polaków, głównie z Wielkopolski.

Fort VII w Poznaniu, to również niemiecki nazistowski obóz zagłady utworzony na terenie Fortu VII Colomb w Twierdzy Poznań. Działający w latach 1939-1945, kolejno jako obóz koncentracyjny, więzienie policyjne Gestapo oraz obóz przejściowy (niem. Durchgangslager).

Początkowo, od 10 października 1939 do połowy listopada 1939, funkcjonujący jako pierwszy w okupowanej przez III Rzeszę Polsce obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Fort VII Posen). Utworzony prawdopodobnie na mocy decyzji namiestnika Rzeszy (niem. Reichsstatthalter) na województwo poznańskie, Arthura Greisera.

Na terenie obozu poniosło śmierć ok. 20 000 Wielkopolan. Uwięzieni w nim Polacy byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych.

Obecnie Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskich popełnionych na terenie Fortu VII w latach 1939-1945.

Na terenie Fortu VII działa dziś Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII, otwarte do zwiedzania.

[Źródło: Wikipedia]

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: rybazoneLeave a Reply

info