Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Gaj Palmowy w Elx, Hiszpania

Dodano dnia 08-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Gaj palmowy w Elx to duży obszar porośnięty palmami w granicach miasta Elx w prowincji Alicante w Hiszpania. Jest to największe skupisko palm w Europie, jedynie niektóre gaje palmowe w krajach arabskich przewyższają go rozmiarami.

W Elx rośnie ponad pół miliona palm. Przypuszczalnie zasadzili je Kartagińczycy, którzy zwrócili uwagę na odpowiednie warunki do uprawy drzewa. Rzymianie kontynuowali ich uprawę, zaś Arabowie znacznie ją rozszerzyli. Za Abd ar-Rahmana I zbudowano sieć kanałów melioracyjnych. W średniowieczu uchwalono kilka dekretów w celu ochrony gaju, od tej pory pozostaje on pod nieustanną ochroną prawną.

Najstarsze i najwspanialsze okazy rosną w tzw. Księżym Ogrodzie (hiszp. Huerta del Cura). Niektóre z drzew liczą ponad 300 lat (warto pamiętać, że palma rośnie średnio od 250 do 300 lat). Większość gatunków to palmy daktylowe, owocujące w grudniu. Najsłynniejszym okazem jest Palma Cesarska, nazwana tak na cześć Elżbiety Bawarskiej, która w 1894 odwiedziła Elx. 7 olbrzymich pni przypomina kształtem kandelabr – cesarzowa Sissi miała o drzewie powiedzieć, że godne jest cesarskiego tytułu.

Głównym drzewem w gaju w Elx jest palma daktylowa, chociaż spotyka się też inne drzewa charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego: drzewka pomarańczowe, cytrynowe czy granatowce.

W 2000 roku gaj palmowy w Elx został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie drzewa w gaju zagrożone są owadem z gatunku Rhynchophorus ferrugineus. To przypominający skarabeusza chrząszcz, który składa jaja wewnątrz pnia palmy. Larwy owada żywią się następnie tkanką drzewa.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info