Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Gigant z Atacama, pustynia Atacama, Chile

Dodano dnia 23-06-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Gigant z Atacama ma 86 metrów wysokości. Ta oraz podobne figury w Chile, w przeciwienstwie do rysunków z Nazca [najbardziej znane rysunki: koliber, motyl lub ważka, skrzydła lub ćma, labirynt] w Peru "rysowane" były na stokach, aby było je można zobaczyć z daleka z ziemi (w przeciwienstwie do rysunków z Nazca, które można zobaczyć tylko z powietrza. W tym regionie Chile jest prawie 400 tego typu figur, niestety nie wszystkie tak okazałe jak Gigant z Atacama.

Ciekawostka: niektóre miejsca na pustyni Atacama należą do najbardziej suchych rejonów na świecie, aby lepiej zobrazować poziom zasuszenia gleby wystarczy sobie wyobrazić suszę trwającą nieprzerwanie od ponad 400 lat. Środek pustynia Atacama, określany jest przez klimatologów pustynią absolutną i uważany za najbardziej suche miejsce na Ziemi.

Informacje o pustyni Atacama [źródło: Wikipedia, Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License]: Atacama, hiszp. Desierto de Atacama - pustynia mglista w Ameryce Południowej. Należy do najsuchszych obszarów na świecie. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande. Roczna suma opadów nie przekracza 100 mm, co jest związane z położeniem (strefa zwrotnikowa). Jedną z głównych przyczyn tak suchego klimatu jest zimny prąd peruwiański. W Iquique ostatni opad miał miejsce w pierwszych latach XX wieku. Nieliczne rzeki są tylko okresowe, występują solniska w bezodpływowych kotlinach oraz słone bagna. Pustynia piaszczysta i kamienista. Jej długość to ok. 450 km, szerokość do 100 km, położona jest ok. 500-2000 m n.p.m.. Jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi: w niektórych miejscach nie zanotowano opadów od kiedy są prowadzone pomiary.

Więcej - zobacz opis po angielsku: The Atacama Giant (Gigante de Atacama), Atacama Desert, Chile

Podesłał: wafelLeave a Reply

info