Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Gmach Parlamentu, Canberra, Australia

Dodano dnia 14-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Gmach Parlamentu z charakterystycznym poczwórnym masztem, wznosi się na wzgórzu Capital w samym centrum miasta. Budynek ten zastąpił poprzedni „tymczasowy”, a został wzniesiony w 1988 roku. Jak my dobrze znamy te prowizorki. Jedno z osiedli w Warszawie zostało zbudowane tymczasowo... i stoi do dziś :-)

Tymczasowy budynek parlamentu działał przez 61 lat i obecnie funkcjonuje jako muzeum i narodowa galeria portretu. Na trawniku przed nim stoi namiot - ambasada Aborygenów, postawiony w 1972 roku podczas staran o uznanie praw mieszkańców Australii i wysp Cesniny Torresa do ich ziemi. Namiot uznany został w latach poźniejszych przez Australijska Komisje Dziedzictwa za obiekt o szczególnej wartości kulturalnej.

Nowy parlament zostal również bardzo dokladnie rozplanowany. Jego główna os biegnie z północnego wschodu na zachód w jednej linii z zarówno starym budynkiem parlamentu jak i Australian War Memorial i wzgórzem Ainslie. Po obu jego stronach znajdują się Senat na zachodzie i Izba Reprezentantów na wschodzie. Przed samym budynkiem, ułożona kostka brukowa ilustruje malowidło sztuki aborygeńskiej. Do budynku dostajemy się przez główne wejście Great Verandah, wypełnione kolumnami z zielonego marmuru symbolizującymi las oraz drewnianymi instrukcjami na ścianie nawiązującymi do australijskiej flory. Budynek liczy sobie 4,5 tysiąca pokoi. Pierwsza sala to Great Hall ozdobiona wielkim gobelinem Arthura Boyda. Przechadzając się korytarzami zobaczymy kolekcję obrazów przedstawiających ludzi ze świata polityki, tych z historii i z teraźniejszości oraz przedmioty należące do nich. Z holu pomiędzy Izbami znajdziemy windę, która zawiezie nas na dach gmachu. Stad możemy podziwiać trójkąt parlamentarny i ogromny 81 metrowy maszt flagowy ważący 220 ton. Stojąc u jego podnóża trudno uwierzyć, że flaga na maszcie jest wielkości autokaru. Niestety ze względów bezpieczeństwa spacery po dachu nie są juz możliwe. W ostatnim czasie budynek zostal ogrodzony.

Podesłał(a): a.sikLeave a Reply

info