Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Góra Ararat, Turcja

Dodano dnia 17-08-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Góra na której zboczu ma znajdować sie Arka Noego.

Góra Ararat (orm.: Արարատ, heb.: אררט, tur.: Ağrı; per.: آرارات) - masyw wulkaniczny, leżący w samym sercu Wyżyny Armeńskiej między jeziorami Wan i Sewan, na terytorium Turcji, 32 km od granicy z Armenią i 16 km od granicy z Iranem. Masyw górski zajmuje powierzchnię ok. 1000 km² i składa się z dwóch szczytów: Wielkiego - 5165 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m. W Biblii Góra Ararat wskazana jest jako miejsce spoczynku Arki Noego po potopie.

Góra Ararat, w języku urzędowym nazywana Masis (Մասիս), jest symbolem Armenii, wyeksponowanym pośrodku jej godła i częstym motywem w sztuce. Choć obecnie znajduje się poza granicami kraju jest wyraźnie widoczna z każdego punktu republiki.

Góra, położona na historycznie ormiańskich terenach, jest głęboko zakorzeniona w świadomości Ormian. Jest obecna w bogatej ormiańskiej literaturze i sztuce. Obecnie, po Rzezi Ormian w roku 1915 tereny wokół Araratu zamieszkane są przez napływową ludność turecką, a sama góra stawnowi strefę zmilitaryzowaną, niedostępną dla turystów, w szczególności Ormian. Sądzi się, że jest to świadome posunięcie rządu tureckiego.

(Więcej: Wikipedia)

(Więcej: paleoseti.six.pl)

Podesłał: mgregLeave a Reply

info