Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Góra Kamerun (wulkan), Kamerun

Dodano dnia 04-07-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Kamerun (znany także pod nazwą Fako) – czynny wulkan w Kamerunie, leżący nieopodal Zatoki Gwinejskiej. Ostatnie erupcje miały miejsce 28 marca 1999 i 28 maja 2000.

Kamerun, który jest jednym z największych wulkanów Afryki, osiąga 4095 m n.p.m. Stromy masyw jest zbudowany przeważnie ze skał bazaltowych położonych na podstawie z prekambryjskich skał metamorficznych. Całość przykrywają osady pochodzące z kredy i czwartorzędu. Na południe od głównego szczytu leży drugi, zwany Etinde (lub Mały Kamerun). Historyczna aktywność, największa wśród zachodnioafrykańskich wulkanów, została po raz pierwszy zaobserwowana w V wieku p.n.e. erą przez kartagińskiego żeglarza Hannona. Odnotowano kilka przeciętnych wybuchów i erupcji z obydwu szczytów i szczelin skalnych. Erupcja z 1922 utworzyła jęzor lawy skierowany w kierunku południowo-zachodnim, który osiągnął brzeg Atlantyku, zaś lawa pochodząca z erupcji w 1999 zatrzymała się zaledwie 200 m od morza.

Na szczyt można dostać się piechotą, a rokrocznie odbywa się również wyścig, podczas którego biegacze zdobywają szczyt w ok. 4,5 godziny.

Brytyjska odkrywczyni Mary Kingsley, jedna z pierwszych europejskich zdobywców góry, opisała swoją wyprawę w wydanych w 1897 wspomnieniach pt. Travels in West Africa.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Mount Cameroon, Cameroon

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Kuba

Więcej zdjęć:One Response to “Góra Kamerun (wulkan), Kamerun”

  1. Wojtek Says:

    Witam. Nie jestem zdziwiony widokiem Rys w Kamerunie. Wręcz przeciwnie. Ale żeby Mount Everest leżał w USA to nie zdzierżę. Zostawię wam po sobie coś, czego nie usuniecie.Pozdrowienia dla J. Świderskiej-Niedobit :**

Leave a Reply

info