Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Gryfino, Polska

Dodano dnia 10-02-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Gryfino (niem. Greifenhagen) - miasto w woj. zachodniopomorskim. Siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Regalicą (Odrą Wschodnią) na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy miastem (Regalicą) a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.

We wczesnym średniowieczu słowiańska osada rybacka. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1254 na prawach magdeburskich, od XIV w. członek Hanzy, od 1295 w Księstwie Szczecińskim, od 1640 pod władaniem Szwedów, którzy przed opuszczeniem miasta w 1679 zniszczyli mury obronne i mosty, co spowodowało spadek znaczenia handlowego. Później miasto należało kolejno do Brandenburgii, Prus i Niemiec. W 1887 miasto otrzymało połączenie kolejowe, znajdując się na szlaku tzw. Magistrali Nadodrzańskiej Szczecin-Wrocław. W latach 1895-98 otwarta została linia do Pyrzyc, dziś nieczynna. W czasie II wojny światowej Gryfino zostało zniszczone w 70%.

W 1945 miasto znalazło się w granicach Polski, w latach 1954-1975 pełniło rolę siedziby powiatu w ówczesnym województwie szczecińskim. Po reformie administracyjnej z 1999 ponownie stało się miastem powiatowym.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: francuz1972Leave a Reply

info