Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Hala Mirowska, Warszawa, Polska

Dodano dnia 21-02-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Hala Mirowska - a dokładniej: Hale Mirowskie – Bliźniacze hale, powstały na przełomie XIX i XX wieku i pierwotnie nazywano je Hallami Targowymi. Znajdują się na Warszawskiem Mirowie. Obie hale wybudowano w latach 1899-1901, za czasów prezydenta Warszawy, rosyjskiego generała – Mikołaja Bibikowa. Projektantami hal byli: Bolesław Milkowski (konstrukcja), Ludwik Panczakiewicz (elewacje), Apoloniusz Niniewski, Władysław Kozłowski. Ich projekt w dużej mierze opierał się na wcześniejszych założeniach Stefana Szyllera. Hale stanęły na pl. Mirowskim, stąd ich potoczna nazwa.

Hale przetrwały I wojnę światową bez większych zniszczeń, ucierpiały dopiero podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Na początku Powstania, Hale Mirowskie były miejscem masowych egzekucji ludności cywilnej zachodniego Śródmieścia. W nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 r. nastąpiło natarcie Niemców. Do zniszczenia w 1944 r. były największym w Warszawie obiektem handlowym. Sprzedawano tu głównie ryby i świeże warzywa. W czasie II wojny światowej hale zostały spalone, ale ich mury nadal stały. Po wojnie, początkowo nie planowano odbudowy okolic Placu Za Żelazną Bramą i Hal Mirowskich, planowano wyburzyć pozostałości budynków i utworzyć w ich miejsce park. Na szczęście odstąpiono od tego planu i obydwie hale zostały odbudowane. W 1948 r. hale na krótko zaadaptowano na tymczasową zajezdnię autobusów miejskich MZK. Jeszcze w latach 40. zajezdnię przeniesiono w inne miejce.

Hala zachodnia - Mirowska – po odbudowie, została oddana do użytku w 1962 r., jej przeznaczenie się nie zmieniło, nadal pełni funkcje handlowe. Od 1974 r. użytkownikiem hali jest "Społem" WSS Śródmieście, która w 1997 r. wykupiła zabytkowy budynek, a przyległy teren przekazano jej w wieczyste użytkowanie.

Hala wschodnia - Gwardii – po odbudowie w 1953 r. była nazywana również halą sportową, przez wiele lat po II wojnie światowej pełniła funkcję sportowo-widowiskowe. Po wojnie należała do Milicyjnego Klubu Sportowego "Gwardia" (stąd jej potoczna nazwa). Obecnie, podobnie jak pierwsza hala, pełni funkcje handlowe. Właścicielem hali jest miasto.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: szimanekLeave a Reply

info