Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Jackowo - polska dzielnica Chicago, USA

Dodano dnia 31-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Jackowo to drugie po Warszawie polskie "miasto" wedlug liczby ludnosci jest nim dzielnica Chigago ok 1,1 mln mieszkancow pochodzenia polskiego.

Jackowo, popularna nazwa dzielnicy o angielskiej nazwie Avondale, w Chicago w USA, nazwana Jackowo przez polskich imigrantów.

Nazwa Jackowo pochodzi od parafii i polskiego kościola pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy Avondale, przy ulicy Wolfram.

Jackowo położone jest w północno - zachodniej części miasta, pomiedzy rzeką Chicago a ulicami - Diversey, Addison i Pulaski Road.

  • obszar 5.18 km2
  • ludność 43.083 {2000)
  • średni roczny dochód na mieszkańca $36,677

Dzielnica Avondale została wlączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku, wraz z miasteczkiem Town of Jefferson - obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w tej okolicy spowodowało, że chętnie zaczęli się w Avondale osiedlać imigranci z Europy - zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, ktorzy wybudowali tu polski kosciół, i zaczęli rejon w którym mieszkali nazywać Jackowem.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica, w której cześciej usłyszy się język polski niż angielski, z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiatkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepow. Zwyczajowo Amerykanie okreslaja Jackowo mianem " Polish Village", czyli " Polska wioska ", własnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach coraz więcej osiedla sie na Jackowie emigrantow z Meksyku i Puerto Rico, a Polacy przeprowadzają sie dalej na zachód metropolii, lub na przedmieścia.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: parigotLeave a Reply

info