Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Jezioro Loch Ness, Szkocja, UK

Dodano dnia 17-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Loch Ness (z gaelickiego Loch Nis) to duże, słodkowodne jezioro położone w Szkocji (po gaelicku jeziora nazywa się "Loch", wymawiane "lok"), o długości około 37 km na południowy wschód od Inverness. Jest to największy zbiornik wodny na położony na linii sejsmicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący morze po obu strona Great Glen biegnie poprzez Loch Ness.

Loch Ness jest jednym z wielu, połączonych ze sobą mrocznych, szkockich jezior które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez lodowiec w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Dość duże i głębokie, przejrzystość wody w Loch Ness jest wyjątkowo niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora.

Loch Ness jest drugim co do wielkośći szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą pojemność dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226. Loch Ness jest bardzo znane z powodu potwora "Nessie" rzekomo zamieszkującego jego głębiny, ale i bez tej dodatkowej atrakcji jest to niezmiernie widokowe jezioro. Wielu turystów decyduje się na rejs po powierzchni jeziora w jednej z wielu kursujących tam łodzi wycieczkowych mając nadzieję na zobaczenie legendarnego potwora z Loch Ness.

Jezioro Ness służy także jako niższy rezerwuar dla elektrowni wodnej Foyers.

Na południowo-zachodnim krańcu jeziora, w pobliżu Fortu Augustusa znajduke się jedyna wyspa Loch Ness – Cherry Island jest znakomitym przykładem "crannog", sztucznej wyspy stworzonej przez człowieka z okresu Epoki Żelaznej.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info