Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Jezioro Maracaibo, Wenezuela, Ameryka Południowa

Dodano dnia 15-04-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Jezioro Maracaibo (hiszp. Lago de Maracaibo) – akwen w północno-zachodniej Wenezueli.

Powierzchnia jeziora: 14343 km²

Głębokość maksymalna: 250 m

Wysokość: 0 m n.p.m.

Przez wielu uważany za największe jezioro Ameryki Południowej. Jednakże powinno być ono uznawane za część morza, ponieważ połączone jest szeroką na 55 km cieśniną z Zatoką Wenezuelską, a tym samym z Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim. W tym wypadku, za największe jezioro tego kontynentu należy uznać jednak Jezioro Titicaca.

Jezioro Maracaibo stanowi ważną drogę wodną dla statków obsługujących porty w Maracaibo i Cabimas, a które przewożą głównie ropę naftową i produkty jej przetwórstwa. W 1964 doszło tu do katastrofy supertankowca Esso Maracaibo, który uderzył w most łączący Maracaibo z resztą Wenezueli. Na szczęście nie doszło wówczas do wycieku ropy.

Mimo że nie doszło jeszcze do żadnej tego typu katastrofy, to wody jeziora są silnie zanieczyszczone. W czerwcu 2004 na jeziorze pojawił się zakwit rzęsy, która pokryła blisko 12% powierzchni akwenu, zagrażając przy tym faunie i florze jeziora. Rząd i spółki naftowe wydają około 2 mln dolarów miesięcznie na oczyszczanie jeziora z rzęsy, której pojawienie się można wiązać z zanieczyszczeniem jeziora ropą naftową i ściekami poprzemysłowymi.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info