Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

K2 (Chogori, Godwin Austen) - drugi po Mount Everest najwyższy szczyt na świecie, Pakistan

Dodano dnia 12-12-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Zdjęcie: K2 - druga góra po Mount Everest

K2 (Czogori, Godwin Austen) – drugi co do wysokości (po Mount Everest) szczyt Ziemi. Wysokość 8 611 m n.p.m.

Zbudowany ze skał krystalicznych, głównie gnejsów i granitów. W 1856 Brytyjczyk T.G. Montgomerie z indyjskiego urzędu mierniczego dokonał pomiaru szczytu, nazywając go K2 i oznaczając jako drugi na liście 35 szczytów Karakorum. W 1861 został nazwany oficjalnie Mount Godwin-Austen, na cześć brytyjskiego żołnierza i topografa H.H. Godwin-Austena, który jako drugi Europejczyk badał jego tereny. Najwyższy szczyt Karakorum, znajduje się na granicy Chin i Pakistanu.

K2 znajduje się pod administracją pakistańską i wchodzi w skład regionu Baltoro. Ponieważ jednak przylega bezpośrednio do granicy z Chinami, wciąż dochodzi do sporów pomiędzy Pakistanem a jego potężnym północnym sąsiadem. Jeszcze ostrzejszą formę przybrał konflikt z Indiami, które wciąż zgłaszają pretensje do całego Kaszmiru, a więc i Baltoro, uważając się tym samym również za administratora K2.

Uważany za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników do zdobycia. K2 jest tak niebezpieczny przede wszystkim dlatego, że trudności techniczne (wspinaczkowe) w drodze na wierzchołek znajdują się bardzo wysoko, w okolicy 8000 metrów. Wielu himalaistów poniosło śmierć próbując zmierzyć się z K2. Jeden z ostatnich ośmiotysięczników niezdobyty zimą. Wejście na K2 to także kosztowna przyjemność, Pakistańskiemu Ministerstwu Kultury i Sportu trzeba zapłacić 9 000 dolarów opłat i kaucji. Najbliższy K2 międzynarodowy port lotniczy znajduje się w stolicy Pakistanu Islamabadzie. Stąd niewielkimi samochodami terenowymi można dotrzeć do Gilgit lub Skardu.

Polskie ślady na K2

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2. W 1976 ekspedycja prowadzona przez Janusza Kurczaba nie korzystała z pomocy tragarzy wysokościowych. Ekspedycja ta niemal zdobyła tę górę, cofając się 200 m od jego szczytu. Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w drugę nazywaną Magiczną Linią oraz Polską drogę. Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2. Na drodze tej zginął Piotrowski. Na K2 zginęli też: Halina Kruger-Syrokomska i Wojciech Wróż. U podnóża K2 pochowana jest Dobrosława Miodowicz-Wolf. Za pomoc koledze w trakcie wyprawy na K2 Piotr Pustelnik otrzymał magrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W 2003 roku polscy himalaiści pod wodzą Krzysztofa Wielickiego zorganizowali zimową wyprawę na K2. Niestety, wyprawa nie osiągnęła celu.

Więcej - zobacz opis po angielsku: K2 (Chogori, Godwin Austen) - the second-highest mountain on Earth, Pakistan

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Raven

Więcej zdjęć:

Zdjęcie: Północna część K22 Responses to “K2 (Chogori, Godwin Austen) - drugi po Mount Everest najwyższy szczyt na świecie, Pakistan”

  1. sla Says:

    Przykro mi ale podane przez Ciebie lokalizacje K2 są błędne.

  2. Barto Says:

    Pokazuje nie k2 tylko jakąś góre w indiach !

Leave a Reply

info