Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Kanał Elbląski, Polska

Dodano dnia 26-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Kanał Elbląski - błędnie zwany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim, do 1945 r. znany jako Kanał Oberlandzki - żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego; długość 80,5 km (część zasadnicza), łączy Drwęcę z jeziorem Druzno, skąd rzeka Elbląg łączy szlak żeglowny z Zalewem Wiślanym oraz z jeziorem Jeziorak.

Część Kanału od śluzy w Miłomłynie do jez. Druzno nosi nazwę Kanału Warmińskiego. Ma długość 52 km oraz 5 pochylni i 2 śluzy. Nośność statków - 50 ton.

Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Od kanału odgałęzia się kilka szlaków wodnych, m.in. Ostróda - jezioro Szeląg Mały, Ostróda - Jezioro Drwęckie - rzeka Drwęca - Wisła. Nad projektem kanału zaczęto pracować w 1837, a uruchomiono go w 1860. Projektantem i realizatorem Kanału był Georg Jacob Steenke. Kanał Elbląski jest uważany za jeden z najbardziej spektakularnych zabytków w Polsce.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: kuba

Więcej zdjęć:Leave a Reply

info