Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Kłomino/Gródek/Westwalenhof, Polska

Dodano dnia 22-08-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Opuszczone miasto, zajmowane do 1992 przez Armię Czerwoną w związku z funkcjonowaniem pobliskiego poligonu. M.in. z cegieł Kłomina został zbudowany Pałac Kultury w Warszawie.

Do 1992 roku w Kłominie mogło żyć nawet 5 tys. osób, dziś jest to jedyne w Polsce miasto-widmo. Legalnie w Kłominie mieszkają tylko dwie rodziny leśniczych (ogólnie mieszka 11 osób).

Kłomino (ros. Grodek lub Gródek, niem. Westwalenhof) – miejscowość oddalona 12 km od miasta Borne Sulinowo (woj. zachodniopomorskie). Do 1992 roku miasto było bazą Armii Czerwonej i podlegało jej administracji, zaś w 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z sąsiadującym Bornym Sulinowem. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało zasiedlone i nigdy nie otrzymało praw miejskich. Swego czasu pojawiła się oferta sprzedaży Kłomina za 2 mln złotych. Chętny się jednak nie znalazł. Aktualnie w Kłominie dobiegają końca prace związane z budową kotłowni olejowej, oczyszczalni ścieków, hydroforni i wysypiska śmieci.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: MaciekOne Response to “Kłomino/Gródek/Westwalenhof, Polska”

  1. Marika Says:

    Witam!Bardzo interesująca sprawa z tym opuszczonym miasteczkiem Kłomino.Ciekawa jestem czy można tam zamieszkac i jakie są tam warunki.

Leave a Reply

info