Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Kopalnia soli “Wieliczka”, Wieliczka, Polska

Dodano dnia 20-05-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Kopalnia soli "Wieliczka" (od XIII wieku do 1772 wchodzi w skład Żupy krakowskiej) – jedna z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej mieszcząca się w Wieliczce pod Krakowem, wpisana w 1978 przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego; od 1994 pomnik historii Polski (najstarszy zakład przemysłowy w Polsce). W kopalni powstało w roku 1951 Muzeum Żup Krakowskich. Najstarszą zlokalizowaną dziś częścią kopalni, w której odbywało się wydobywanie soli metodami górniczymi, jest szyb Goryszowki, pochodzący z drugiej połowy XIII w. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalający prześledzić rozwój techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Podziemną trasę turystyczną o długości 3 km, ciągnącą się na głębokościach od 64 do 135 metrów, odwiedza corocznie powyżej milion turystów.

Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – sięga na głębokość 64 metrów, zaś ostatni leży 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Łączna długość chodników, łączących około 3000 wyrobisk (chodników, pochylni, komór eksploatacyjnych, jezior, szybów, szybików), przekracza 300 km.

Kopalnię cechuje unikalny mikroklimat, na który składa się – obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu – stała temperatura (ok. 9-12°C), ciśnienie, jonizacja i promieniowanie świetlne, wysoka zawartość w powietrzu manganu, magnezu i wapnia. Sprzyja on prowadzonym na głębokości 135 metrów turnusom rehabilitacyjnym dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Basia

Video:

» Więcej filmówLeave a Reply

info