Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu, Polska

Dodano dnia 27-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu, od 1992 roku katedra diecezji toruńskiej to dawna fara toruńskiego Starego Miasta, położona w jego południowej części i, w nietypowy sposób dla far miejskich, nieco oddalona od rynku. Do niedawna przyjmowano, że po lokacji miasta pierwotnie zbudowano drewniany kościół, a obecne murowane prezbiterium powstało w 1260. Jednak badania archeologiczne przeprowadzone w 1997 roku przez Jadwigę Chudziakową ujawniły, że pierwsza świątynia była od razu murowana i miała formę budowli halowej o wielobocznym zamknięciu prezbiterium. Stąd obecne prezbiterium jest późniejsze niż dotąd sądzono i pochodzi z roku około 1300. Następnie do połowy wieku XIV ukształtowano nawę główną i nawy boczne. W latach 1475-1480 dobudowano boczne kaplice. Potężną, masywną wieżę kościoła wzniesiono w latach osiemdziesiątych XV wieku w miejscu starej, która zawaliła się parę lat wcześniej. W 2005 r. wyremontowany został dach katedry, odnowiono również zegar znajdujący się na wieży kościoła. W roku 2006 planuje się rozpocząć odnowę elewacji kościoła.

Kościół jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyku na ziemi chełmińskiej. Ma formę trójnawowej wysokiej na 27,30 m hali z niższym prezbiterium i kaplicami bocznymi. Od zachodu w korpus częściowo wtopiona jest masywna czworoboczna wieża, której zachodnia elewacja jest rozczłonkowana głęboką wnęką z głównym portalem do kościoła, przechodzącą przez całą jej wysokość. Po bokach do wieży przylegają niższe od naw aneksy poprzedzone kruchtami. Prezbiterium jest sklepione krzyżowo-żebrowo i gwiaździście, korpus sklepieniami gwiaździstymi o wzbogaconym układzie (w nawie głównej ośmio-, w nawach bocznych pięcioramiennymi).

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: kuba

Więcej zdjęć:Leave a Reply

info